Sakarya gazı 1.5 milyon haneye girse de yerlinin payı yüzde 0,82

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar Sakarya’da bulunan doğalgaz ile günde 1,5 milyon hanenin doğalgaz ihtiyacının sağlandığını belirtti. Ancak Türkiye’de yerli doğalgaz üretiminin tüketimdeki payı yüzde 0,82 .

Ekonomi 18 Kasım 2023
Bu haber 6 ay önce yayınlandı
Yıllık ortalama 50 milyar m3 civarında doğal gaz tüketimi bulunan Türkiye, bunun tamamına yakın kısmını ithalat yoluyla karşılıyor.

Yıllık ortalama 50 milyar m3 doğal gaz tüketimi bulunan Türkiye’de doğalgazın en önemli bölümü konutlarda tüketilirken TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Alparslan Bayraktar, Sakarya’dan çıkarılan gazın konutlara ulaşım oranı hakkında bilgi verdi. Bayraktar şöyle konuştu: “Sakarya Gaz Sahasında 710 milyar metreküplük doğal gaz rezervi keşfi sonrası 3 yıldan kısa bir sürede doğal gazı Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisinde karaya çıkararak halkımızın kullanımına sunduk. Sakarya Gaz Sahasından halihazırda günlük yaklaşık 4 milyon metreküp üretime ulaştık. Bu üretim 1,5 milyon hanenin doğal gaz ihtiyacını karşılamakta.”

Bedava doğalgazın 3 aylık maliyeti 2,5 milyar liraBedava doğalgazın 3 aylık maliyeti 2,5 milyar lira

Günlük 23 bin varil petrol üretimi

Türkiye’deki petrol arama çalışmaları hakkında da bilgi veren Bakan Bayraktar “Bir dönem adı terörle anılan; Gabar, Kato ve Bestler-Dereler Bölgeleri artık petrol keşifleriyle, üretimle, kalkınmayla ve huzurla anılmaya başladı. Bilindiği üzere Gabar Bölgesinde Mayıs 2021’de Şehit Esma Çevik sahasında, Nisan 2023’de ise Şehit Aybüke Yalçın sahasında petrol keşifleri gerçekleştirdik. Şehit Aybüke Yalçın keşfi Türkiye’de kara alanlarında bugüne kadar yapılmış en büyük keşif olmakla beraber küresel ölçekte de 2023 yılında yapılan en büyük kara keşfidir. Bugün Gabar bölgesinde günlük 23.000 varil ham petrol üretiyoruz” dedi.

Yurt içi üretimin tüketimi karşılama oranı yüzde 0,82

Karadeniz doğal gaz rezervlerinde, üretim kapasitesi günlük 2 milyon metreküpten (m3) 4 milyon seviyesine yükseldi. Yıl sonunda ise sadece Karadeniz gazı üretim miktarının günlük 7 milyon metreküpe, Türkiye’nin toplam üretim miktarının da 8 milyona yükseleceği kaydediliyor. Yıllık ortalama 50 milyar m3 civarında doğal gaz tüketimi bulunan Türkiye, bunun tamamına yakınını ithalat yoluyla karşılıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) verilerine göre Türkiye’de 2022 yılında 53 milyar 521 milyon m3 doğal gaz kullanıldı. Bunun yüzde 0,7’sine karşılık gelen 379 milyon m3’lük kısmı yurt içinde üretildi. 2023 yılı Ocak-Temmuz döneminde 31 milyar 620 milyon m3 doğal gaz tüketilirken, bunun 29 milyar 655 milyon m3’lük kısmı ithalat yoluyla karşılandı. Yurt içi üretim miktarı ise 262 milyon m3’te kaldı. Yurt içi üretimin tüketimi karşılama oranı ise yüzde 0,82 olarak ölçüldü. Bu yılki tüketim geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,36 azalırken, üretim miktarı yüzde 24,76 artış gösterdi.

Yeni yılda  üretim 7 milyon olursa payı yüzde 5,76 olur

Günlük üretimin yılbaşından itibaren 7 milyon m3’e çıkacağı kaydediliyor. Hâlen günlük 1 milyon m3 civarında olan diğer sahalardaki üretimle birlikte toplam günlük üretim 8 milyon m3’ün üzerine çıkacak. Günlük üretim miktarının 8 milyon m3’e çıkması durumunda yıllık üretim miktarı 2 milyar 880 milyon m3’ü aşacak. Tüketim miktarının da 50 milyar m3’lük ortalamada kalması halinde, yıl sonu itibarıyla Türkiye’nin tüketiminin yüzde 5,76’sı yurt içi üretimden karşılanmış olacak.

Sanayinin doğalgazından sonra elektriğine de yüzde 20 zam geldiSanayinin doğalgazından sonra elektriğine de yüzde 20 zam geldi

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.