Seçimler takım elbise ve döpiyes satışlarını yüzde 15 artırdı

Yaklaşan seçimler, adaylık başvuruları nedeniyle takım elbise ve döpiyes satışlarında yüzde 10-15 artışa neden oldu. Ankara Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı, geçmişte artışın yüzde 25'leri bulduğunu belirterek, "Deprem ve benzer isimlerin başvuru yapması nedeniyle satışlar sınırlı oldu" dedi.

Ekonomi 13 Nisan 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Ankara Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Akbaba, milletvekili adaylık başvuruları sürecinde takım elbise satışlarında yüzde 10-15 artış olduğunu söyledi. Akbaba, geçmiş seçimlerde bu artışın yüzde 25’leri bulduğuna işaret ederek, depremin ve genelde her seçim döneminde benzer isimlerin aday adaylığı başvurusu yapması gibi nedenlerin bu yıl artışı yüzde 15 seviyesinde tuttuğunu anlattı. Akbaba, milletvekili adaylarının renk ve model tercihlerine ilişkin ise şu bilgileri verdi:

“Takım elbisede genelde koyu renkler, siyah, lacivert ve antrasit tonları tercih edildi. Yelekli takım elbise rağbeti önceki yıllara göre daha fazlaydı, genç milletvekili adayları da aynı renklerde ‘slim fit’ kesimleri tercih etti. Dolayısıyla klasik, düz gömlek, özellikle de beyaz renk çok ilgi gördü. Favori kravat rengi bordo, siyah ve lacivert tonlarıydı. Kravat iğnesi neredeyse hiç kullanılmadı. Genellikle mendil aksesuarı tercih edildi.”

Akbaba, kadın adayların kıyafet tercihlerine ilişkin de “Kadın adaylarda da yine tercih edilen takım elbise ya da farklı renklerde ceket-pantolon, ceket-etek kombinleri oldu. Kadın adaylar mavi, kahve, bordo tonları ve siyah rengi tercih ettiler” dedi. Yılın kalan dönemine ilişkin satış beklentilerine de değinen Akbaba, şunları kaydetti:

“Seçimin yanı sıra özellikle bayram nedeniyle giyim sektörüne yönelik alışverişin en yüksek noktada olacağını düşünüyorum. Bayramda bugüne kadar yaşadığımız en yüksek ciroları yakalayabiliriz. Depremle birlikte ertelenen satın almalar bayramla başlayacak. Bayramda yaz sezonu olmaması nedeniyle daha çok klasik ve rahat kıyafet tercihleri görürüz. Kadınlar şık ürünler tercih ederken erkeklerde casual (gündelik) kıyafetler talep görür. Yaz sezonu için de sektörle ilgili beklentilerimiz yüksek. Çok fazla fiyat artışı olacağını düşünmüyorum. Sektörün asıl toparlanması ise yılın sonunda olur.”

Seçim ekonomisinin bedeli yarım trilyona yaklaştıSeçim ekonomisinin bedeli yarım trilyona yaklaştı

‘Ayakları yere basan fiyatlandırmalar olacak’

Sektörün enflasyonist baskı nedeniyle geçen yılın son çeyreğine kadar fiyatları yükseltmek zorunda kaldığına dikkati çeken Akbaba, bu durumun sektörde stok sorunu yarattığını söyledi. Akbaba, sektörün stoklarını indirimle eritmeye çalıştığına işaret ederek, “Bu yaz ya da ilkbahar sezonu itibarıyla daha ayakları yere basan fiyatlandırmalar var. Bu yaz geçen yılki gibi yüksek rakamlar görmeyeceğiz, daha düşük, daha uygun, daha reel fiyatlarla giyineceğiz. Fiyat yükselmesi olmayacağını düşünüyorum. Böylelikle iç pazarda daha fazla canlılık bekliyorum” diye konuştu.

Kiğılı: Her ay seçim olsa 5 fabrika daha dikeriz

Kiğılı giyim mağazalarının kurucusu Abdullah Kiğılı, 9 Nisan’da adaylar kesinleşinceye kadar pek hareket olmadığını ama sonrasında işlerin hızlandığını belirterek, “14 Mayıs’a kadar sürer bu. Siyasiler en çok siyah, lacivert ve koyu mavi elbise alıyor. Beyaz ve mavi gömlek revaçta, buna uygun lacivert ve bordro renklerin olduğu kravatlar satılıyor” dedi.
Seçim dönemlerinde 3 aylık satışı 1 ayda yaptıklarına dikkat çeken Kiğılı, “İş yalnız adaylarla kalmıyor. Siyasi partilerin Türkiye’nin 81 ilinde, 900 ilçesinde teşkilatları var. Hepsi takım elbise alıyor” şeklinde konuştu.
Kiğılı “Her ay seçim olsa, ne iyi olur diyeceksiniz neredeyse” yorumumuza ise “Her ay seçim olsa 5 fabrika daha dikeriz” yanıtını verdi.

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.