Serbest muhasebeciler de zam istiyor

Serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik asgari ücret tarifesinde yer alan ücretlerin yetersiz kaldığına ilişkin yazılı açıklama yapan TÜRMOB, tarifeye yüzde 35 zam istedi.

Ekonomi 1 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
TÜRMOB Başkanı Emre Kartaloğlu yazılı açıklamada, serbest muhasebecilik, serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik asgari ücret tarifesinde yer alan ücretlerin, ekonomik koşullar dikkate alındığında oldukça yetersiz kaldığını belirtti.

Yüksek enflasyon ve en son olarak da asgari ücrete gelen ara zam serbest muhasebecileri de harekete geçirdi. Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB), işletmelerin sürdürülebilirliği için meslek mensuplarının asgari ücretlerinin yüzde 35 artırılmasını talep etti.

TÜRMOB Başkanı Emre Kartaloğlu yazılı açıklamada, serbest muhasebecilik, serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik asgari ücret tarifesinde yer alan ücretlerin, ekonomik koşullar dikkate alındığında oldukça yetersiz kaldığını belirtti.

Asgari ücret 11 bin 402 lira oldu, 'zam yağmuru' korkusu başladıAsgari ücret 11 bin 402 lira oldu, ‘zam yağmuru’ korkusu başladı

 

‘Hizmet sunulmasını olanaksızlaştırıyor’

 Kartaloğlu, bu durumun muhasebe bürolarının sürdürülebilirliğini ve hizmet sunmasını olanaksız hale getirdiğini ifade etti.

2023 yılı asgari ücret tarifesine uygulanan yüzde 85 artışın yeterli olmadığını, Birlik Yönetim Kurulu’nun enflasyondan kaynaklı kayıpları telafi edecek şekilde tarifedeki ücretlere yeniden değerleme oranı kadar (yüzde 122) farkın yansıtılarak uygulanmasını tavsiye ettiğini anımsatan Kartaloğlu şunları söyledi:

“20 Haziran 2023 tarihinde asgari ücret, yüzde 34 artışla net 11 bin 402 lira olarak açıklandı. Uygulanmakta olan asgari ücret tarifesi, Birliğimizin öneri ve beklentilerinin zaten çok altında artırılarak yayımlanmış iken temel gider kalemimiz olan işçilik ücretlerinin yüzde 34 artırılması, muhasebe işletmelerinin sürdürülebilirliğini ciddi boyutta tehdit eder hale getirmiştir. Meslek mensuplarımızın çok büyük bir bölümü asgari ücret tarifesindeki tutarları baz alarak sözleşme imzalamaktadır.

'Asgari ücret 6 günde 45 dolar eridi, birkaç aya 300 dolara inecek'‘Asgari ücret 6 günde 45 dolar eridi, birkaç aya 300 dolara inecek’

Gelinen aşamada, mesleki faaliyetin sürdürülmesi için gerekli giderlerin tamamında olağanüstü artışlar meydana gelmiş, yapılan son asgari ücret artışı ile 2023 yılı tarifesinde yapılan artış tamamen anlamsız hale gelmiştir.

Serbest muhasebecilik, serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik asgari ücret tarifesinin, en azından asgari ücret artışından kaynaklı kaybı telafi edecek şekilde yüzde 35 oranında artırılarak 1 Temmuz’dan itibaren uygulanması gerekmektedir.”

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’ne (TÜRMOB) göre Türkiye’de 7.838 serbest muhasebeci, 103.792 serbest muhasebeci ve mali müşavir ile odalara kayıtlı 4.766 yeminli mali müşavir bulunuyor.

 

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.

İlgili Haberler