Şimşek’ten turizmde patlama grafikli ‘istikrar’ mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, “Turizmde patlama yaşanıyor” ifadesiyle İngilizce yaptığı sosyal medya paylaşımında, artan turizm gelirinin cari açık ve Türk Lirası üzerindeki olumlu etkisine işaret etti.

Ekonomi 27 Ağustos 2023
Bu haber 10 ay önce yayınlandı
Mehmet Şimşek, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda turizmde patlama yaşandığını grafikle anlattı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’ye gelen turist sayısının grafiğini paylaşarak değerlendirmede bulundu. Şimşek, İngilizce yaptığı sosyal medya paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Turizmde patlama yaşanıyor! Tarihin en iyi temmuz ayına damgasını vuran Türkiye, bir ayda 7,1 milyon yabancı ziyaretçiyi ağırladı! Türkiye’nin cari açığının, tüketici kredilerindeki yavaşlama ve turizm gelirlerindeki keskin artış sayesinde önemli ölçüde daralması (Haziran’daki 56 milyar dolarlık 12 aylık cari açıktan Aralık’ta 40 milyar dolar civarına) bekleniyor. Bu, liranın daha istikrarlı olmasını destekliyor.”

Türkiye, temmuzda gelen yabancı turistlerin sayısını yıllık bazda yüzde 7,25 artırarak 7,1 milyona çıkarmayı başardı. Böylece pandemi öncesi yılı olan 2019 Temmuz’daki 6 milyon 617 bin turist rakamının da üzerine çıkılmış oldu.

Tepkiler üstüne değişti: KKTC'ye gidecekler kredi kartına taksit yapabilirTepkiler üstüne değişti: KKTC’ye gidecekler kredi kartına taksit yapabilir

Türkiye, turizmde pandemi öncesine yarım milyon fark attıTürkiye, turizmde pandemi öncesine yarım milyon fark attı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.