TCMB Başkanı Karahan: Sıkı para politikasını sürdüreceğiz

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Dr. Fatih Karahan sıkı para politikasını sürdüreceklerini belirterek "Para politikasındaki kararlı duruşumuz hedeflediğimiz dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmamızı sağlayacaktır" dedi.

Ekonomi 3 Nisan 2024
TCMB Başkanı Karahan Para politikasındaki kararlı duruşumuz, hedeflediğimiz dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmamızı sağlayacaktır Karahan politika faizinin mevcut seviyede gerektiği müddetçe kalacağını ancak enflasyon görünümünün bozulması halinde yeniden sıkılaştırmaya gidilebileceğini açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ardından, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan da  31 Mart yerel seçimlerinden sonra uygulanan ekonomi politikasının sürdürüleceğini açıkladı.

Türkiye Bankalar Birliği’nden (TBB) yapılan yazılı açıklamaya göre TCMB Başkanı Dr. Fatih Karahan TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ve TBB Yönetim Kurulu ile bir araya geldi. Görüşmeye ilişkin yapılan yazılı basın açıklamasında TBB’de gerçekleşen mutat toplantının gündemini, bankacılık sektörünün durumu, enflasyon görünümü ve para politikasındaki son dönem gelişmelerin oluşturduğu belirtildi.

Dezenflasyon 2024’ün ikinci yarısında

Açıklamada toplantıdaki konuşmasına yer verilen TCMB Başkanı Karahan 2024 yılının ikinci yarısında dezenflasyonun tesis edileceğini söyledi.

Piyasa mekanizmasının işlevselliği ve makro finansal istikrara yönelik uygulamaların teknik ayrıntılarına değinen TCMB Başkanı Karahan “Dezenflasyona yönelik adımlarımızın finansal koşullara, talebe ve fiyatlama davranışlarına yansıyacağını öngörüyoruz. Aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz. Para politikasındaki kararlı duruşumuz, hedeflediğimiz dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmamızı sağlayacaktır” dedi.

“TCMB ile iletişim çok iyi bir düzeyde”

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ise TCMB ile iletişimlerinin çok iyi bir düzeyde olduğunu belirterek, bugünkü faydalı ve yapıcı görüşmeden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Çakar, Karahan’dan para politikası uygulamalarına ilişkin değerlendirmelerini dinlediklerini ve kendisine ve ekibine sektörel gelişmelere dair güncel bilgi sunduklarını ifade etti.

Ayrıca toplumsal refah artışı ile kapsayıcı ve sürdürülebilir büyüme için kritik önemde olan enflasyonla mücadeleye olan desteklerini dile getiren Çakar Türkiye ekonomisinin geleceğine ilişkin beklentilerinin olumlu yönde seyrettiğini belirtti.

Şimşek'ten ilk açıklama: Sıkı para politikası devam edecekŞimşek’ten ilk açıklama: Sıkı para politikası devam edecek

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.