Gaye Erkan’ın bankacılarla TL sohbetleri

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan Türkiye Bankalar Birliği yönetimiyle bir araya geldi. Erkan TL'ye geçişin hedeflere uygun devam ettiğini söyledi, bankacılar da para politikasının başarısını övdü.

Ekonomi 7 Aralık 2023
Bu haber 5 ay önce yayınlandı
TBB yönetimi ile buluşan Erkan, politikalarda kararlılık ve koordinasyonun öneminin altını çizerek, bankacılık sektörünün TL'ye geçişi destekleyen çabalarını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın sektörlerle buluşmaları devam ediyor. 30 Kasım’da İstanbul Sanayi Odası’nın olağan meclis toplantısına katılan Erkan bankacılık sektöründeki son durumu değerlendirmek üzere dün de Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetimiyle bir araya geldi. TBB’den yapılan açıklamada toplantıda bankacılık sisteminde döviz dönüşümlü mevduatların azaltılması, Türk Lirası’na (TL) geçiş ile TCMB’nin ihracat ve yatırıma yönelik destekleri kapsamında reeskont ve yatırım taahhütlü avans kredilerine (YTAK) yönelik uygulamaların değerlendirildiği bildirildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“TL’ye geçiş hedefinin önlemler sonrası devreye giren olumlu görünümü ve devamına yönelik ortak öneri çalışması, dezenflasyon hedefiyle uyumlu kredi akışının sağlıklı işleyişinin devamına dair öneriler ve TCMB ile birlikte ihracat ve yatırım kredilerindeki olumlu seyrin geliştirilmesine ilişkin değerlendirmeler toplantının ana gündem maddeleri olmuştur. Ayrıca geliştirilmekte olan Toplumsal Yatırım Notu’na ilişkin bir çerçeve oluşturularak ortak çalışma yürütülmesine dair mutabakat sağlanmıştır.”

İstanbullu sanayici eski Merkez Bankası Başkanı'yla kavga etmişti, yeni başkan Erkan'la gayet iyi geçiniyorİstanbullu sanayici eski Merkez Bankası Başkanı’yla kavga etmişti, yeni başkan Erkan’la gayet iyi geçiniyor

Erkan: TL’ye geçiş hedeflere uygun şekilde devam ediyor

Açıklamaya göre TCMB Başkanı Erkan hem yurt içi yerleşiklerin tasarruf aracı tercihlerindeki hem de yurt dışı yerleşiklerin fon akımlarındaki eğilime değinerek TL’ye geçişin hedeflere uygun şekilde devam ettiğini belirtti. Erkan para politikasının birikimli ve gecikmeli etkilerinin devreye girmesiyle dezenflasyonun 2024 yılında son Enflasyon Raporu’nda ilan edilen patikayla uyumlu şekilde gerçekleşeceğini öngördüklerini aktararak reel sektör ve piyasaların dezenflasyon patikasına olan inancının arttığını ve beklentilerde fiyatlama davranışlarına da yansımaya başlayan bir iyileşme görüldüğünü kaydetti. Politikalarda kararlılık ve koordinasyonun öneminin altını çizen Erkan bankacılık sektörünün TL’ye geçişi destekleyen çabalarını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Çakar: Uygulamaların olumlu sonuçları görülüyor

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar da para politikasının enflasyonu düşürmeye odaklanmasını çok değerli ve olumlu bulduklarını kaydetti. Ekonominin daha da güçlendirilmesini amaçlayan uygulamaların olumlu sonuçlarının görülmekte olduğunu vurgulayan Çakar yatırımların ve büyümenin devam ettiğine, görünümün pozitife döndüğüne, öngörülebilirliğin arttığına ve risk priminin azaldığına işaret etti.

Çakar piyasalarda istikrarın ve güvenin korunması sayesinde TL’ye talebin artmasıyla yatırım, istihdam, üretim ve ihracat yoluyla büyümenin bankacılık sektörünce finansmanına olan katkısının dengeli ve kaliteli şekilde güçlenmesini destekleyeceğini söyledi.

Merkez Bankası, TL likiditesini yakından izleyecekmişMerkez Bankası, TL likiditesini yakından izleyecekmiş

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.