Trafik sigortasına ‘asgari ücret’ zammı yolda

Asgari ücrete temmuz ayı itibarıyla yüzde 34 artış kararı sonrası trafik sigortasına zam bekleniyor. Sektör yetkilileri maliyetlerindeki artışın yüzde 40'ı aştığını belirterek, benzer oranda zam talep ediyor.

Ekonomi 29 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Asgari ücrete temmuz ayı itibarıyla yüzde 34 artış kararı sonrası trafik sigortasına da zam bekleniyor. Sektör yetkilileri maliyetlerindeki artışın yüzde 40’ı aştığını belirterek, benzer oranda zam talep ediyor. Trafik sigortasında vefat ve sakatlık tazminatı anlaşmazlıklarının yüzde 80’i mahkemelerde çözülüyor. Sonrasında ödenecek rakam mevcut asgari ücrete göre hesaplanıyor. Bu nedenle sektör, asgari ücretteki artışın trafik sigortasında maliyeti yüzde 40 artıracağını düşünüyor. Bunun da önümüzdeki aylarda poliçelere zam olarak yansıtılması bekleniyor.

Asgari ücret zammı apartman aidatında kriz yarattıAsgari ücret zammı apartman aidatında kriz yarattı

20 milyar liralık ek maliyet getirecek

Asgari ücretteki artışın 20 milyar lira ek maliyet yarattığını söyleyen sigortacılar, şubat ayında Anayasa Mahkemesi tarafından verilen bir kararın da hesaplarını değiştirdiğini dile getiriyor. Bu iki nedenden dolayı zararlarının arttığını savunuyorlar. NTV’ye konuşan Türkiye Sigorta Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Yaşar şunları söyledi:

“Aralık 2022’de bir kaza olduğunu düşünelim. Biz 31.12’de bu dosyayı açtığımızda asgari ücret 5 bin 550 liraydı. 100 bin 867 liralık tazminat söz konusuydu. Bu tazminat rakamı 293 bin liraya çıkmış. Sadece yeni poliçe primleriyle ilgili değil sorun; biz geçmişi toparlamaya çalışıyoruz. Baktığınız zaman ilave yüzde 44’lük etki var. Sektör yüzde 40’lık bir zam beklentisi içinde.”

Zorunlu trafik sigortasında azami prim uygulaması var. Belli bir rakamın üzerinde bir poliçe tutarı belirlenemiyor. Sektör azami prim tutarının hızlıca artırılmasını talep ediyor.

'Asgari ücret 6 günde 45 dolar eridi, birkaç aya 300 dolara inecek'‘Asgari ücret 6 günde 45 dolar eridi, birkaç aya 300 dolara inecek’

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.