Turizmciler umutlu: Bu yılı yüzde 15 büyümeyle kapatırız

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Erkan Yağcı tüm olumsuz gelişmelere rağmen turizm sektörünün bu yılı yüzde 15 büyümeyle kapatacağını belirterek, '2024, 2023'ten daha iyi olacak' dedi.

Ekonomi 23 Aralık 2023
Bu haber 5 ay önce yayınlandı
Bu yıl 11 ilimizi etkileyen deprem, Rusya-Ukrayna krizi, İsrail-Filistin gerginliğine rağmen Türkiye turizmde rekor üstüne rekor kırdı.

Turizmde yüzler gülüyor. 53 milyona dayanan turist sayısı, 45 milyonla rekorlar yılı olarak kayıtlara geçen 2019’u geride bırakırken, 42 milyar dolara ulaşan 9 aylık gelir rakamı 55,6 milyar dolarlık hedefe rahatlıkla ulaşılacağını gösteriyor. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Erkan Yağcı da bu yılın gerek turist sayısının gerekse gelirlerin arttığı bir yıl olduğunu belirterek, “Bölgemizde herhangi bir olumsuz siyasi ve ekonomik gelişme olmadığı sürece 2024, 2023’ten daha iyi olacak” dedi.

Şubatta yaşanan depremin tüm ülkeyi sarstığını, özellikle turizm sektörünün bu durumdan etkilendiğini dile getiren Yağcı, “Deprem, Rusya-Ukrayna krizi, İsrail-Filistin gerginliğine rağmen Türkiye turizmi geçen yıla oranla yüzde 15’lik büyümeyle yılı kapatacak. Bütün sıkıntılara, zorluklara rağmen iyi kapatacağımız bir yıl oluyor. Kolay bir yıl olmadı ama sonucu iyi oldu” diye konuştu.

Turizmde rekorlar yılı: 11 ayda gelen turist sayısı, rekor yılı 2019’u da geçtiTurizmde rekorlar yılı: 11 ayda gelen turist sayısı, rekor yılı 2019’u da geçti

Yağcı, turizm hareketliliğinin sadece sahil kesimlerinde değil her bölgede görüldüğünü belirtti. Türkiye’de turizmin tüm bölgelere yayılmasını sağlayacak bir politika uygulandığına işaret eden Yağcı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın bu amaç doğrultusunda kurulduğunu ifade etti.

Ajansın tüm bölgelerde turizmin gelişmesi için çok ciddi çalışmalar yaptığını söyleyen Yağcı, “Türkiye bir hazinenin üzerinde. Çok ciddi kültürel değerlerimiz, varlıklarımız var. Deniz, güneş, kum zaten vazgeçilmez üçlümüz ama bunun yanında doğal ve kültürel varlıklar Türkiye’nin 81 ilinde turizm yapmamıza olanak sağlıyor” diye konuştu. Erkan Yağcı, bu yıl büyüme bekledikleri tüm pazarlarda olumlu sonuç aldıklarını dile getirdi.

 

Yılın başında İngiltere pazarında bir büyüme öngördüklerini belirten Yağcı, özellikle Antalya bölgesinde bu pazarda ciddi büyüme kaydedildiğini bildirdi. Pazarların çeşitlendirilmesi için kamu ve özel sektör olarak yoğun çalışma yaptıklarını belirten Yağcı, bu yılki rakamların çalışmaların ne kadar olumlu sonuç verdiğini gösterdiğini söyledi.

9 aylık turizm geliri 42 milyar dolara ulaştı, yıl sonu hedefi yakın9 aylık turizm geliri 42 milyar dolara ulaştı, yıl sonu hedefi yakın

‘2024 çok daha iyi olacak’

Turizmde rekor yılının 2019 olduğunu hatırlatan Yağcı, verilere bakıldığında 2023’ün 2019’u geride bıraktığını söyledi. Bundan sonra Türkiye turizminin geleceğini 2023 rakamlarını referans alarak planlayacaklarını dile getiren Yağcı, şunları söyledi:

“Türkiye turizmi gerçekten çok ciddi bir ivme katetti. Türkiye, turist sayısında dünya turizm ligi sıralamasında ilk dörde yerleşti. Dolayısıyla Türkiye artık dünyada kendini kabul ettirmiş bir turizm ülkesi, bir turizm markası. Şunu çok net olarak görüyoruz, bölgemizde herhangi bir olumsuz siyasi ve ekonomik gelişme olmadığı sürece 2024, 2023’ten daha iyi olacak. Tabii pandemiden sonra şunu öğrendik, gelecekle ilgili bir öngörüde bulunmak gerçekten zorlaştı. Şu anki verilere göre 2024’ün iyi olacağını düşünüyoruz. Şu anda bir rakam vermek gerçekçi değil ama ilk çeyreğinde daha net bir tabloyla karşılaşmış olacağız.”

Küçük otel yöneticileri de memnun

Küçük Oteller Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Gayret de Almanya ve Rusya ağırlıklı olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden misafir ağırladıklarını, sektörün yüzünü güldürecek bir yıl yaşadıklarını ifade etti.

Gelecek yılın rezervasyonlarını almaya başladıklarını dile getiren Gayret, “2024’ten beklentimiz daha yüksek. Dünyadaki olumsuz gelişmelere rağmen Rusya ve Almanya pazarındaki satışlar oldukça iyi gidiyor. İngiltere’den yapılan rezervasyonlar da çok iyi. Polonya pazarı son 3 yıldır büyük bir atağa geçti. Gelir düzeyi iyi olan turistler” dedi.

Turizm uçuyor ama gelen yabancı turist ucuz tesise gidiyorTurizm uçuyor ama gelen yabancı turist ucuz tesise gidiyor

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.