Turizmden bir güzel haber daha: TUI sezonu kasıma kadar uzattı

Avrupa'nın önde gelen turizm şirketi TUI Group, ileriye dönük rezervasyonların 2022 ve 2023 kışına göre yüzde 15 arttığını belirterek, Yunanistan ve Türkiye için sezonu kasım ayına kadar uzattığını bildirdi.

Ekonomi 20 Eylül 2023
Bu haber 8 ay önce yayınlandı
TUI, gelen güçlü talep üzerine turizm sezonunu ekom sonundan kasım sonuna uzattı. Bu gelişme, bu yıl hedeflenen 60 milyar dolarlık turizm geliri hedefinin yakalanmasını daha da kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Türkiye’ye gelen turist sayısının salgın öncesi seviyeyi aşması ve erken rezervasyonların şimdiden başlamasının ardından bir güzel haber de Avrupa’nın önde gelen turizm şirketi TUI’den geldi. TUI Group, ileriye dönük rezervasyonların 2022 ve 2023 kışına göre yüzde 15 arttığını belirterek, Yunanistan ve Türkiye için sezonu kasım ayına kadar uzattığını bildirdi.
TUI Group, yılın yaz sezonuna ilişkin rezervasyon verilerini açıkladı. Buna göre, şirketin 2023 yaz programlarındaki rezervasyonları bir önceki yıla göre yüzde 5 artarak 13,7 milyona ulaştı. Bu da Covid-19 öncesi seviyenin yüzde 96’sına denk geldi. Şirket, ileriye dönük rezervasyonların 2022 ve 2023 kışına göre yüzde 15 arttığını belirterek, artan talebe yanıt olarak Yunanistan ve Türkiye için sezonu kasım ayına kadar uzattığını bildirdi.

Şimdiden başlayan 2024 rezervasyonları turist sağanağına işaret ediyorŞimdiden başlayan 2024 rezervasyonları turist sağanağına işaret ediyor

2023’ün 3. çeyreğine ilişkin rezervasyon verilerinin güncellemesinden bu yana 1,1 milyon ek rezervasyon alan TUI, sezonun olağan son ayı olan ekime talebin geçen yıla göre yüzde 8 daha yüksek olduğunu hatırlattı. Verilerin açıklanmasının ardından TUI’nin hisseleri yüzde 5’den fazla değer kazandı.

TUI Group Üst Yöneticisi (CEO) Sebastian Ebel, konuya ilişkin değerlendirmesinde, geleneksel olarak ekim ayının sonuna kadar devam eden yaz sezonu için son haftalarında güçlü bir talep gördüklerini belirterek, “Bunun bir sonucu olarak, geleneksel yaz sezonu dışındaki talebi karşılamak üzere, özellikle Türkiye ve Yunanistan’da sezonu kasım ayına kadar uzattığımızı kısa süre önce duyurduk” dedi.

BM: Uluslararası turist sayısı salgın öncesi seviyelere ulaştı

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ), dünyada turizm rakamlarının, “tarihinin en kötü dönemi” olarak nitelendirdiği salgından önceki seviyeleri yakaladığını duyurdu.

Bu yıl ocak-temmuz döneminde dünyada toplam 700 milyon turistin seyahat ettiğini belirten Dünya Turizm Örgütü, bunun, 2022’nin aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 43’lük artış anlamına geldiğini vurguladı. Bu 7 aylık dönemde turizmin en yoğun temmuzda yükselişe geçtiği, 145 milyon turist ile 2023 toplamının yaklaşık yüzde 20’sinin temmuzda seyahat ettiği belirtildi.

Verilere göre, dünyada en fazla turist ağırlayan bölge olan Avrupa, iç talebindeki güçlü artış ve ABD’den gelen seyahatlerin desteğiyle salgın öncesi seviyelerin yüzde 91’ine ulaştı. Dünyada, salgın öncesi (2019) seviyeleri geçen tek bölge olan Orta Doğu’da ise ocak-temmuz arasında gelen turist sayısı 2019 rakamlarının yüzde 20 üzerine çıktı.

Turizmde hedef, 60 milyar dolar gelirle rekor kırmakTurizmde hedef, 60 milyar dolar gelirle rekor kırmak

Türkiye, turizmde pandemi öncesine yarım milyon fark attıTürkiye, turizmde pandemi öncesine yarım milyon fark attı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.