TürkAkım’da gaz sevkiyatına planlı bakım arası

Gazprom tarafından yapılan açıklamada, TürkAkım boru hattında 5-12 Haziran tarihleri arasında planlı yıllık bakım yapılacağı ve gaz sevkiyatının durdurulacağı belirtildi.

Ekonomi 3 Haziran 2023
Bu haber 12 ay önce yayınlandı

Rus enerji şirketi Gazprom, planlı yıllık bakım nedeniyle TürkAkım doğalgaz boru hattından geçici olarak doğalgaz sevkiyatı yapılmayacağını bildirdi. Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, TürkAkım’da 5-12 Haziran tarihlerinde planlı yıllık bakım yapılacağı belirtildi.

Bu nedenle söz konusu tarihlerde TürkAkım’ın iki hattından da doğalgaz sevkiyatı yapılmayacağı bilgisi verilen açıklamada, “Gaz sevkiyatının durdurulması tüm taraflarla önceden koordine edilmiştir” denildi.

TürkAkım, her biri 15,7 milyar metreküp olmak üzere toplam 31,5 milyar metreküp gaz taşıma kapasitesine sahip iki hattan oluşuyor. İlk hat üzerinden Türkiye’ye, ikinci hat üzerinden ise Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) ve Gazprom’un eşit ortaklığında kurulan TürkAkım Gaz Taşıma AŞ tarafından Avrupa’ya gaz aktarılıyor.

Reuters: Rusya’ya 600 milyon dolarlık gaz ödemesi 2024'e ertelendiReuters: Rusya’ya 600 milyon dolarlık gaz ödemesi 2024’e ertelendi

Putin: Türkiye doğalgazın ana rotası olabilirPutin: Türkiye doğalgazın ana rotası olabilir

Kaynağı belirsiz bir haber ortalığı karıştırdı, Botaş ve GazProm yalanladıKaynağı belirsiz bir haber ortalığı karıştırdı, Botaş ve GazProm yalanladı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.