Turkcell’e yine yeni genel müdür

Turkcell Yönetim Kurulu, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı ve eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un oğlu Ali Taha Koç'un 10 gün görevde kalan Bülent Aksu'nun yerine genel müdür olarak atanmasına karar verdi.

Ekonomi 14 Ekim 2023
Bu haber 5 ay önce yayınlandı
Turkcell'in yeni Genel Mürürü 'şimdilik' Ali Taha Koç oldu.

Turkcell’de sular durulmuyor. Turkcell’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre, yeni genel müdürlük görevine Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç atandı. Atama 13 Ekim 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak. Ali Taha Koç, AKP’li eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un oğlu olduğu biliniyor. Atilla Koç’un kızı da Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapmıştı.

Bülent Aksu 10 gün görevde kalmıştı

Turkcell 4 yıldır genel müdür olarak görev yapan Murat Erkan’ın 11 Eylül 2023 tarihinden geçerli olmak üzere görevinden ayrıldığını duyurmuştu. Genel müdürlük görevine Erkan’ın yerine 14 Eylül’de Bülent Aksu atanmış ancak 10 gün içinde Aksu’nun görevine sona verilmişti.

Turkcell’de yönetim değişikliği: Kartal İmam Hatip yine yüksek uçtuTurkcell’de yönetim değişikliği: Kartal İmam Hatip yine yüksek uçtu

Turkcell’in atama açıklamasında yer alan bilgiye göre, Dr. Ali Taha Koç, Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra Dallas Texas Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. ABD’de Intel şirketinde Ar-Ge mühendisi olarak çalışmaya başlayan Koç, bu sürede 61 patent geliştirdi, 23 bilimsel makalesi yayımlandı. Uluslararası projeler geliştirip yöneten Koç, 2013’te en çok patent üreten ve ödül alan 10 mühendisten biri oldu.
2014 yılında Türkiye’ye dönen Koç, Başbakanlık Başmüşaviri olarak göreve başladı. Aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Bilgi Teknolojileri Başkanlığı’na atandı. Eş zamanlı olarak tüm bakanlıklardan ve güvenlik birimlerinden bilgi akışını sağlayan Cumhurbaşkanlığı Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi’nin kurulum sürecini yönetti.
2018’de Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı’na atanan Koç, aynı zamanda TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. Koç, mezun olduğu Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora dersleri veriyor.

4,5 milyar dolarlık Turkcell’e 10 gün önce atanan genel müdür dün görevden alındı4,5 milyar dolarlık Turkcell’e 10 gün önce atanan genel müdür dün görevden alındı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.