Türkiye Fırıncılar Odası’ndan ocakta ekmeğe zam sinyali

Türkiye Fırıncılar Odası Başkanı Halil İbrahim Balcı, asgari ücretin belirlenmesi ve maliyet artışlarından dolayı ocak ayında ekmeğin fiyatının yeniden artabileceğini ifade etti.

Ekonomi 1 Aralık 2023
Bu haber 6 ay önce yayınlandı
Bir TV kanalına açıklamalarda bulunan Türkiye Fırıncılar Odası Başkanı Halil İbrahim Balcı, megakentte farklılık gösteren ekmek fiyatlarına değindi.

Türkiye Fırıncılar Odası Başkanı Halil İbrahim Balcı, ocak ayında asgari ücretle birlikte ekmek fiyatlarının artabileceğine dikkat çekti. Bir TV kanalına konuşan Balcı, İstanbul’da farklılık gösteren ekmek fiyatlarına değinerek fiyat farklılıklarına karşı denetim yapılması gerektiğini ifade etti. Balcı, “İstanbul’da da ekmeği 240-250 gram yapıp 10 TL’den satan işletmeler var. Bir ekmek 8 liraya satılıyorsa İstanbul’un her yerinde böyle olmalı. Gramı yüksek olsa bile 10 liradan satılması doğru değil. 4-5 ilçede 10 liradan satılıyor. Zincir markette 10 lira değil. Denetimlerle en kısa zamanda düzelmesi gerekiyor” dedi.

Maliyetler yükseliyor

“Maliyetler yükseliyor, un fiyatlarının yükselişi asgari ücretin artmasıyla birlikte ücret farkı söz konusu olacak” diyen Balcı, şöyle konuştu: “Asgari ücrette ne kadar artış olursa çalışana verilen ücret o oranda artacak. Asgari ücretteki farktan un fiyatının sürekli artış göstermesi maliyet artışı ciddi maliyet artışı oluşturacak. Ocakta ekmek fiyatlarında artış olabilir. ”

Kayıt dışı zam resmileşti: İstanbul’da ekmek 8 liraKayıt dışı zam resmileşti: İstanbul’da ekmek 8 lira

Kasım ayının başında İstanbul’da “1 kilogram ekmek fiyatı azami 40 TL’yi geçmemek kaydıyla 200 gram ekmek için 8 TL olacak” şeklinde hazırlanan “azami ekmek fiyat tarifesi” kabul edilmişti. Ancak İstanbul’da ekmek fiyatları ilçeden ilçeye değişiklik gösteriyor. Bazı ilçelerde 8 TL’ye satılan ekmek bazı ilçelerde ise 10 TL. İstanbul Valisi Davut Gül de ekmek fiyatlarının ilçeden ilçeye farklılık göstermesine tepki göstererek, “Halkımızı mağdur etmemek adına Tarım İl Müdürlüğü ve belediyelerimizi etkin fiyat denetimi yapmaya davet ediyorum” demişti.

Zam yağmuru sürüyor: Ekmek ve suya da zam geldiZam yağmuru sürüyor: Ekmek ve suya da zam geldi

 

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.