Türkiye’nin brüt dış borç stoku milli gelirin yüzde 49’una ulaştı

Türkiye'nin brüt dış borç stoku 31 Mart itibarıyla 475,7 milyar dolar, net dış borç stoku ise 255 milyar dolara çıktı. Böylece brüt dış borç stoku milli gelirin yüzde 49'una, net dış borç stoku ise yüzde 26,3'üne ulaştı.

Ekonomi 28 Haziran 2023
Bu haber 12 ay önce yayınlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’nin brüt dış borç stokunun 31 Mart itibarıyla 475,7 milyar dolar, net dış borç stokunun ise 255 milyar dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.  Bakanlık, 31 Mart 2023 itibarıyla brüt ve net dış borç stoku, Hazine garantili dış borç stoku ve kamu net borç stoku ile Avrupa Birliği (AB) tanımlı genel yönetim borç stoku verilerini açıkladı. Buna göre, Türkiye’nin brüt dış borç stoku, 475,7 milyar dolar olarak gerçekleşirken stokun milli gelire oranı yüzde 49 oldu. Aynı tarihte net dış borç stoku 255 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Stokun milli gelire oranı yüzde 26,3 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye’nin dış borcu yarım trilyon dolara dayandıTürkiye’nin dış borcu yarım trilyon dolara dayandı

Hazine garantili dış borç stoku ise 15,7 milyar dolar oldu. Kamu net borç stoku, bu dönemde, 2 trilyon 934 milyar lira olarak kaydedildi. Stokun milli gelire oranı yüzde 17,1 olarak belirlendi. Avrupa Birliği tanımlı genel yönetim borç stoku da 5 trilyon 336 milyar lira, bu rakamın milli gelire oranı yüzde 31,2 olarak hesaplandı.

 

Ekonomide çöküş korkusu: Acemoğlu, Fitch ve EBRD çok karamsarEkonomide çöküş korkusu: Acemoğlu, Fitch ve EBRD çok karamsar

'Yüksek CDS'ler ödemeler krizi habercisi'‘Yüksek CDS’ler ödemeler krizi habercisi’

CDS 700 puana yaklaştı, ödemeler dengesi krizi korkusu depreştiCDS 700 puana yaklaştı, ödemeler dengesi krizi korkusu depreşti

Türk halkı borçta Kenya, Mısır ve Endonezya'yla yarışıyorTürk halkı borçta Kenya, Mısır ve Endonezya’yla yarışıyor

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.