Türkiye’nin yıldızı sınır ötesi e-ticarette parlayacak

Trendyol CEO'su İnan'a göre küresel e-ticarette üreticilerin doğrudan e-ticaret ekosistemine dahil olduğu tedarik zinciri modelleri ön plana çıkıyor. Bu da Türkiye gibi üretim ve lojistikte güçlü ülkelere avantaj sağlıyor.

Ekonomi 31 Aralık 2023
Bu haber 5 ay önce yayınlandı
Trendyol CEO'su Erdem İnan, e-ticaret sektörünün 2023 yılı genelinde 1,5 trilyon liranın üzerinde bir hacme ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Trendyol Grubu CEO’su Erdem İnan küresel olarak e-ticarette en büyük dönüşümün tedarik zincirinde yaşandığını belirterek “2024’te Türkiye için en önemli kırılma e-ihracatta olacak. 2024 yılını e-ihracat odaklı bir yıl olarak bekliyoruz diyebilirim” dedi.

Türkiye için 2024’te e-ticarette en önemli kırılmanın e-ihracatta olacağına dikkat çeken İnan “Ticaret Bakanlığımızın açıkladığı, Türkiye’nin toplam ihracatı içinde e-ihracatın payını yüzde 10’a çıkarma hedefi bulunuyor. Bu konuda desteklerin de artacağını öngörüyoruz. Bu nedenle Türk satıcıların 2024 yılı itibarıyla e-ihracatta önemli başarılar elde ettiğini göreceğiz” diye konuştu.

Küresel olarak e-ticarette üreticilerin doğrudan e-ticaret ekosistemine dahil olduğu tedarik zinciri modellerinin ön plana çıkmaya başladığını belirten İnan’a göre bu da Türkiye gibi üretim ve lojistik anlamında güçlü ülkeleri sınır ötesi e-ticarette avantajlı duruma getiriyor.

Trendyol kasım kampanyalarını yurtdışına taşıyorTrendyol kasım kampanyalarını yurtdışına taşıyor

‘Hangi ürünü daha hızlı almak isteyebilirler?’

İnan Türkiye’nin çevresindeki geniş coğrafyaya lojistik anlamda çok entegre olduğunu ve verimli bir şekilde büyük pazarlara ulaşabildiğini vurgulayarak bu nedenlerden ötürü ülkenin önemli bir üretim ve lojistik merkezi olduğunu anlattı. Buradan hareketle ham madde üretiminin yüksek olduğu ülkelerde e-ticaretin hızla büyümeye devam edeceğine dikkati çeken İnan şunları söyledi:

“Lojistik optimizasyon küresel olarak sektörümüzün en önemli konularından biri. Dünyanın herhangi bir yerinden müşteri örneğin sekiz farklı satıcının 10 ürününü sipariş ediyor. Burada bir müşteri deneyimi ve maliyet optimizasyonu sorunu var ve bu sorun çok fazla alana etki ediyor. Kaç gün içinde, hangi paketleri birleştirerek, nereden göndereceğiz? Bunu müşteriye nasıl anlatacağız? Müşterilerin daha hızlı almak isteyebileceği ürünler hangileri? gibi birçok matematik ve optimizasyon konusu devreye giriyor. Bu çok değişkenli ve bilinmeyenli bir süreç optimizasyonu konusu. Bu konuyu iyi çözebilen şirketlerin öne geçmeye başladığını ve globalde daha hızlı büyüyeceğini düşünüyoruz.”

 ‘E-ticaret büyümeye devam edecek’

İnan tüm dünyada olduğu gibi salgınla birlikte e-ticaret sektörünün Türkiye’de de önemli bir büyüme ivmesi yakaladığına işaret ederek “Genel beklenti bu ivmenin yavaşlayacağı yönündeydi ancak 2023 yılında da artarak devam etti. E-ticaret sektörünün 2023 yılı genelinde 1,5 trilyon liranın üzerinde bir hacme ulaşması bekleniyor. E-ticaretin toplam ticaret içindeki payı yükselmeye devam ediyor. Bu bakımdan e-ticaretin önemli bir şekilde büyümeye devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

İnan Trendyol olarak yatırımlarını hem hem kaliteli üretim yapan markalar hem de ham madde ihtiyacını karşılayacak çok iyi tedarikçiler bulunduğu için Türkiye’ye yaptıklarını belirtti. Bu sayede yeni girdikleri ülkelerde satış anlamında büyüme sağlamak istediklerini belirten İnan şunları söyledi:

“ Ülkemizi merkez alarak beş saatlik uçuş mesafesindeki ülkeler içinde en önemli üretim ve lojistik avantaja sahip ülke, Türkiye. Türk üreticilerin kaliteli ürünleri çevremizdeki 500 milyonluk nüfusa hitap ediyor. Haliyle Türk üreticiler için e-ticaret sektörü çok önemli bir büyüme potansiyeli taşıyor. E-ihracat konusunda Türk ürünleri ve satıcıları bölgede öne çıkmaya devam edecek” dedi.

2022 başından bu yana 60 bine yakın satıcının ihracat yapmasına aracılık ettiklerini belirten İnan Trendyol satıcılarının 2 yıllık süreçte yurt dışına 51 milyondan fazla ürün sattığını söyledi.

Trendyol’a “Algoritmayla haksızlık yapıyorsun” cezasıTrendyol’a “Algoritmayla haksızlık yapıyorsun” cezası

‘Gelecek yıl hedefimiz 2 milyar dolar e-ihracat’

İnan “Satıcılarımız aracılığıyla gelecek yıl iki milyar, önümüzdeki üç yılda ise 10 milyar dolarlık e-ihracat hacmine ulaşmayı amaçlıyoruz. Bu hedefe giderken beş milyar dolarlık yatırım yapacağız. Bu yatırımlar teknoloji, lojistik, pazarlama alanlarında olacak” dedi.

İnan  Türkiye e-ticaret ekosistemine dünyadaki en ileri uygulamaları getiren ve bunları ekosisteme kazandıran şirket olmaya devam edeceklerini belirterek, 2023’te sektörü destekleyen kategoriler hakkında şu bilgileri verdi:

“E-ticaret sektöründe en fazla tercih edilen kategori giyim olmaya devam ediyor. Trendyol’daki tüm siparişler arasında giyim kategorisinin oranı yüzde 32 oldu. Bu yıl en hızlı büyüme gösteren kategori ise kozmetik. Bu kategori bir önceki yıla göre yüzde 175 oranında büyüdü. E-ticaret sektörü belli bir olgunluğa ulaştıkça ve penetrasyonu da arttıkça müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçları da dönüşüme uğradı. 5 yıl öncesine kıyasla günümüz müşterisi, sadece online alışverişte değil, her alanda hız bekliyor, aradığına fazla zaman harcamadan kolaylıkla ulaşmayı istiyor. Bu da müşteriyi kazanmak için belli akıllı teknolojik çözümleri hızlıca devreye almayı gerektiriyor.”

Fikstür kulisleri: Trendyol'un neden sponsor olduğu içkisiz masadaki fiskosta ortaya çıktıFikstür kulisleri: Trendyol’un neden sponsor olduğu içkisiz masadaki fiskosta ortaya çıktı

‘Yapay zeka destekli dil uygulaması üzerinde çalışıyoruz’

Trendyol Grubu CEO’su Erdem İnan iş yapış süreçlerinde teknolojik yetkinliklerinin e-ihracat konusunda da önemli bir destek sağladığını belirterek “Türk satıcılarımızın yurt dışına sattığı ürünler için yapay zeka destekli bir dil uygulaması üzerinde çalışıyoruz. Yurt dışındaki müşterilerimizin kendi dillerinde yapmış olduğu yorumlara Türk satıcılarımız anlık olarak Türkçe cevap verebilecekler. Sistem çeviriyi kendisi yapabiliyor. Bu da e-ihracatta önemli bir ivme sağlayacak” dedi.

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.