TÜSİAD Başkanı’ndan ‘AB ile ilişkiler canlandırılsın’ çağrısı

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, 'Seçimler sonrası dönemde Türkiye-AB ilişkilerinin canlandırılması ve somut bir zeminde ilerlemesi tüm Avrupa’nın rekabetçiliğine ve açık stratejik özerkliğine katkı sağlayacaktır' dedi.

Ekonomi 3 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Orhan Turan, İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu BusinessEurope Başkanlar Konseyi toplantısına katıldı. Zirve, 2023’ün ikinci yarısında Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı’nı üstlenecek olan İspanya’nın iş dünyası temsil kuruluşu İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu (CEOE) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Burada yaptığı konuşmada AB ile ilişkileri canlandırma çağrısında bulunan Turan, “Seçimler sonrası dönemde Türkiye-AB ilişkilerinin canlandırılması ve somut bir zeminde ilerlemesi tüm Avrupa’nın rekabetçiliğine ve açık stratejik özerkliğine katkı sağlayacaktır” dedi. “Demokratik, ekonomik ve sosyal ilerleme için stratejik alanlarda Türkiye-AB işbirliği ortak menfaatler doğrultusunda derinleştirilmelidir” diyen Turan, şöyle devam etti:

‘Yol haritası belirleme zamanı’

“Net-sıfır sanayi yapılanmasından Gümrük Birliği’nin yeşil ve dijital politikaları içerecek şekilde güncellenmesine kadar, gelecek odaklı pek çok başlıkta zaman kaybetmeden harekete geçmeliyiz. Küresel ve bölgesel jeopolitik ve jeoekonomik sınamalar karşısında istikrarlı, dirençli ve sürdürülebilir yeni dünya düzeni için entegrasyon perspektifini koruyarak ortak bir yol haritası belirleme zamanı.”

TÜSİAD: Türkiye'yi her bölgesiyle teknoloji üretim merkezi haline getirmeliyizTÜSİAD: Türkiye’yi her bölgesiyle teknoloji üretim merkezi haline getirmeliyiz

TÜSİAD'a göre kalkınmanın ilk koşulu: Enflasyonu düşürmekTÜSİAD’a göre kalkınmanın ilk koşulu: Enflasyonu düşürmek

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.