TZOB’dan taklit ve tağşişli zeytinyağı uyarısı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar'a göre bazı satıcılar zeytinyağının perakende fiyatını düşük tutarak daha fazla kâr sağlamak için taklit ve tağşişe başvuruyor.

Ekonomi 28 Kasım 2023
Bu haber 3 ay önce yayınlandı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, zeytinyağının en fazla taklit ve tağşiş uygulanan gıdalardan olduğuna işaret etti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, yükselen fiyatların piyasada taklit ve tağşişli zeytinyağı ürünlerinin sayısını daha fazla artırdığını belirtti. Zeytinyağının en fazla taklit ve tağşiş uygulanan gıdalardan olduğuna işaret eden Bayraktar şunları söyledi:

“Zeytinyağının perakende fiyatını düşük tutarak daha fazla kâr sağlamak için taklit ve tağşişe başvuruluyor. İçerdiği fonksiyonel nitelikteki bileşenler nedeniyle yağlar arasında ön planda olan zeytinyağı dengeli ve sağlıklı beslenmek için mutfaklarımızda her zaman kullanılıyor. Tağşiş sorunu sadece ülkemizde değil, zeytinyağı üretilen ve ticareti yapılan ülkelerin tamamında yaşanan bir sorundur.”

Bayraktar, zeytinyağındaki hile ve sahtekarlığı tüketicilerin tespit edemeyeceklerine dikkati çekerek, taklit ve tağşişin laboratuvar testleriyle anlaşıldığını ifade etti. Üreticilerin emeklerini korumak için her türlü hile ve sahtekarlığa karşı çıkmak gerektiğine dikkati çeken Bayraktar, tüketicilerin sağlıklı ve dengeli beslenmesinde önemli bir yeri olan zeytinyağında taklit ve tağşişin önlenmesi için tüm illerde denetimlerin sık sık yapılmasının önemine işaret etti.

Bayraktar, denetimler sonucu sahtekarlık yapan şirketlerin ifşa edilmeleri ve gerekirse kapatılmaları gerektiğini belirterek, “Bizler bunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Tüketicilerimiz de zeytinyağı alırken bilinçli olmalı, güvendikleri yerlerden veya firmalardan yağlarını almalıdır.” dedi.

Zeytinyağı alamamanızın nedeni fiyatlar değil, düşük maaşlarınızZeytinyağı alamamanızın nedeni fiyatlar değil, düşük maaşlarınız

İspanya’da üretim yüzde 48 düştü

Bayraktar, Avrupa’da geçen yıl, son 500 yılın en büyük kuraklığının yaşandığını belirterek şunları söyledi:

“Avrupa’da zeytinyağı üretimi yüzde 33,7 oranında düştü. Dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi İspanya’da üretim 2022’de yaklaşık yüzde 48, İtalya’da ise yüzde 29 azaldı. Bu yıl da önemli zeytin üreticisi ülkelerde geçen yılın olumsuzlukları, kuraklık, hastalık gibi nedenlerle rekolte kaybının görüleceği bekleniyor. İspanya ve İtalya’da iki yıl arka arkaya rekoltenin düşmesiyle Avrupa’da zeytinyağı fiyatları yükseldi.”

Türkiye’de üretim yok yılına rağmen iyiymiş

Bayraktar, Avrupa’daki zeytinyağı üretimindeki gerilemelere karşın Türkiye’de geçen yıl rekor üretim gerçekleştiğine işaret ederek, şu bilgileri paylaştı:

“2022 yılında 421 bin ton zeytinyağı üretimiyle dünya ikinciliğine, 735 bin ton sofralık zeytin üretimiyle dünya liderliğine ulaştık. Son 3 yılda ülkemizde zeytin üretimi yüzde 95 oranında arttı. 2023 yılının ‘yok yılı’ olmasına karşın üretimimizin normal seviyeye yakın olacağı tahmin ediliyor. İklim değişikliğinin etkilerine rağmen zeytin üretiminde lider olmamızın sebebi üreticilerimizin başarısı ve izlenen politikaların sonucudur.”

Zeytin üretimine devam eden üreticilerin, üretimde kalmaları için yeterli geliri elde etmeleri gerektiğine dikkati çeken Bayraktar, girdi fiyatlarının hızla arttığını, sofralara uygun fiyattan zeytinyağı gelebilmesi için maliyetlerin düşürülmesi gerektiğini kaydetti.

Zeytinyağında umutlar yeni sezona kaldıZeytinyağında umutlar yeni sezona kaldı

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.