UBS’e yüz milyonlarca dolarlık ceza yolda

UBS Group, satın aldığı Credit Suisse’in Archegos Capital ile anlaşmaları nedeniyle yüz milyonlarca dolarlık cezalarla karşı karşıya.

Ekonomi 21 Haziran 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı

UBS Group AG, satın aldığı Credit Suisse’in Archegos Capital ile anlaşmaları nedeniyle yüz milyonlarca dolarlık cezalarla karşı karşıya. ABD’li yatırım fonu Archegos’un 2021’deki yüklü hisse satışı ardından küresel çapta birçok banka ve finansal kurum durumdan olumsuz etkilenmişti.

İngiliz Financial Times’ın konu hakkında bilgi sahibi kaynaklara dayandırdığı haberinde, UBS’in, İsviçreli bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu FINMA, ABD Merkez Bankası (Fed) ve İngiltere’nin İhtiyati Düzenleme Kurumu’ndan (PRA) elde ettikleri bulguları ve uygulanacak cezayı ay sonuna kadar duyurmalarını istediği belirtildi.

UBS Credit Suisse'i devraldı, ortaya 1,6 trilyon dolarlık bir dev çıktıUBS Credit Suisse’i devraldı, ortaya 1,6 trilyon dolarlık bir dev çıktı

Habere göre, Fed’in Archegos-Credit Suisse işleri nedeniyle UBS’e çıkaracağı ceza en fazla 300 milyon dolar, PRA’in cezası en fazla 128 milyon dolar seviyesinde olabilir. FINMA’nın ceza uygulama yetkisi bulunmuyor.

Archegos’un çöküşü, kurucusu Hwang’ın piyasa pozisyonlarının etkin boyutunu artırmak için bir tür finansal sözleşme olan toplam getiri takaslarını sert bir şekilde kullanmasından kaynaklandı. New York merkezli firmanın çöküşü Credit Suisse için milyarlarca dolarlık zarara neden oldu.

Credit Suisse ABD'li zenginlerin vergi kaçırmasına yardımcı olmuşCredit Suisse ABD’li zenginlerin vergi kaçırmasına yardımcı olmuş

UBS Credit Suisse'i devralma faturasını açıkladı: 17 milyar dolar zararUBS Credit Suisse’i devralma faturasını açıkladı: 17 milyar dolar zarar

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.