Xiaomi’nin ilk elektrikli aracı sahneye çıktı: 100 binden fazla sipariş aldı

Geçen hafta ilk elektrikli aracı SU7'yi tanıtan Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi 100 binden fazla araç siparişi aldı. 30 bin doların altında satışa çıkan araçta ilk teslimatlar da başladı.

Ekonomi 4 Nisan 2024
Bu haber 2 hafta önce yayınlandı
SU7'nin yoğun ilgi görmesinin ardından Xiaomi'nin hisseleri dün yüzde 16 yükseldi.

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi SU7 isimli ilk spor elektrikli aracı için 100 binden fazla sipariş aldığını ve teslimata başladığını duyurdu. Xiaomi geçen hafta ilk elektrikli aracını tanıtmış ve Speed Ultra 7’nin kısaltması olan SU7 isimli aracın ana modeli için 30 bin doların altında fiyat biçmişti. Xiaomi aracı şimdilik yalnızca Çin’de satışa sunmayı planladığını belirtmişti. Xiaomi’nin CEO’su ve kurucu ortağı olan Lei Jun ilk teslimatlar için düzenlenen törende “Xiaomi’nin aracı resmi olarak ilk kez sahneye çıkıyor, akıllı araçlarda gerçek devrim resmi olarak başladı ve Çin de Tesla gibi iyi bir şirket yaratacaktır” dedi.

Yoğun ilgi Xiaomi’nin hisselerini yükseltti

İlk teslimatlar Xiaomi’nin halihazırda üretmiş olduğu 5 bin araçtan yapılacak. “Kurucu Sürümü” olarak adlandırılan bu gruptaki araçlarda aracı satın alan ilk müşteriler için ek aksesuarlar da var. Xiaomi geçen haftaki tanıtımın ardından müşterilere dört ila yedi ay arasında bekleme süresi ile karşı karşıya kalabilecekleri uyarısı yaparak araca yoğun talep olduğuna işaret etmişti. Aracı bir şirketin bu yıl Xiaomi’nin araç başına yaklaşık 10 bin dolar kaybedeceğini öngörmesine rağmen SU7’nin yoğun ilgi görmesinin ardından Xiaomi’nin hisseleri dün yüzde 16 yükseldi.

Çinli Xiaomi de elektrikli araç üretecekÇinli Xiaomi de elektrikli araç üretecek

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.