Yunanistan adalarına kapıda yedi günlük vize dönemi başladı

Türkiye'ye yakın 10 Yunan adasında Türk vatandaşları için hızlı vize uygulaması başlatıldı. Türkler Ege'de bulunan 10 adayı yedi günlük turist vizesiyle ziyaret edebilecek. Uygulamaya talebin yoğun olduğu belirtiliyor.

Ekonomi 2 Nisan 2024
10 ada 7 günlük turist vizesiyle ziyaret edilebilecek

Türkiye kıyılarına yakın Yunan adalarına Türk vatandaşları için kapıda vize uygulaması başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Aralık’taki Yunanistan ziyareti sırasında Başbakan Kiryakos Miçotakis tarafından açıklanan uygulama iki ülke arasındaki normalleşme adımları çerçevesinde Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun da onayını almıştı.

Vize ücreti 60 euro

10 Yunan adasında geçerli olacak uygulama kapsamında Türk vatandaşları 60 euro ödeyerek yedi güne kadar adaları ziyaret edebilecek. DW Türkçe’nin haberine göre girişte pasaport kontrolü ve parmak izni kaydı yapılacak. Yunanistan AB içi serbest dolaşım bölgesi Schengen’e dahil olmasına rağmen Türk vatandaşlarının Schengen vizesi başvurusunda bulunması gerekmeyecek, aynı şekilde Yunanistan’dan diğer Schengen ülkelerine geçiş de mümkün olmayacak.
Uygulamanın geçerli olduğu adalar Rodos, Midilli, Limni, Sakız, Sisam, İleryoz, Kalimnos, İstanköy, Sömbeki ve Meis olarak açıklandı. Bazı küçük adalarda kapıdan vize uygulamasının haziran ayında başlatılması planlanıyor.

Yunan yetkili: Türklerden yoğun talep var

Rodos Liman Fonu Başkanı Vassilis Vayiannakis, bugün uygulamanın ilk gününde yaptığı açıklamada “Yeni sistem hazır. Türk ziyaretçilerden yoğun talep var. Bugün için yanaşması planlanan tekne yok. Tekneler bu hafta içinde gelmeye başlayacak” dedi. Rodos adasında Türk ziyaretçiler için yeni bir vize terminali açılırken ziyaretçi akınına uğraması beklenen Midilli’de de liman tadilattan geçirildi. Miçotakis uygulamanın turizmi canlandıracağını ve yoğun olmayan dönemlerde de ziyaretleri teşvik ederek yerel ekonomilere yardımcı olacağını belirterek hızlı vizenin sadece yaz aylarında değil tüm yıl boyunca verileceğini kaydetti.

Yunan adalarına kapıda vize dönemi martta başlıyorYunan adalarına kapıda vize dönemi martta başlıyor

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.