12 askerin şehit olduğu saldırıyla ilgili bakanlık inceleme başlattı

Milli Savunma Bakanlığı iki gün içinde 12 askerin şehit olduğu saldırıya ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Şehit askerlerimize yapılan saldırıyla ilgili inceleme başlatıldığını duyurdu.

Gündem 28 Aralık 2023
Bu haber 6 ay önce yayınlandı

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk Bakanlık Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Salonu’nda haftalık değerlendirme toplantısı yaptı.

Aktürk “22 Aralık Cuma akşamı bazı sosyal medya hesaplarında iddia edildiği gibi Pençe-Kilit Operasyon bölgesinde açıklananların dışında şehit askerimiz yoktur. Yaralı personelimizin tedavileri devam etmektedir. TSK hiçbir şehidimizin fotoğrafını ve ismini açıklamadan ve halkımız nezdinde onore etmeden defnetmemiştir. Şehitlerimizin saklandığını iddia etmek terör örgütünün ağzıyla konuşmaktır” dedi.

Bölgede görevli personelin profesyonel olduğunu belirten yetkililer “Hepsi gerekli tüm eğitimleri aldıktan sonra sorumlu olduğu bölgeye görevlendirilmektedir. Söz konusu personel tecrübeli personel ile birlikte oryantasyonunu tamamlamayı müteakip görev almakta, seviyesine uygun taktik ve teknik bilgi donanımına sahip olmadıkça görevlendirilmemektedir” diye konuştu.

Son saldırıda ihmal olup olmadığı konusunda TSK’da idari tahkikat kurularak inceleme yapıldığını ve sorumluluğu/kusuru olanlar hakkında işlem yapıldığını belirten Bakanlık yetkilileri “Bu olayda da idari tahkikat ve inceleme başlatılmış olup olay her yönüyle incelenmektedir” dedi.

Devamında şu bilgiler paylaşıldı:

“TSK’da meydana gelen olayların akabinde, bir daha yaşanmaması için alınması gereken dersler ile personelin kazanması gereken yetenekleri geliştirmek için Eğitim ve Doktrin Komutanlığımız tarafından ‘Alınan Dersler Bülteni’ yayınlanmakta, eğitimlerde aktif şekilde kullanılması sağlanmaktadır. Sınıf Okulları ve Eğitim Merkezleri ile özellikle Terörle Mücadele Harekatı kurslarında bu ve buna benzer olaylara yönelik uygulamalı eğitim verilmekte, personelin seviyesine uygun taktik ve teknik gelişimi sağlanmaktadır.”

Yurdun dört bir yanında şehitlere son görev: Kızım sensiz büyüyecekYurdun dört bir yanında şehitlere son görev: Kızım sensiz büyüyecek

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.