14 Mayıs’taki seçimden sonra 144 doktor ‘gitmek’ için başvurdu

14 Mayıs seçimlerinde kazanan adayın çıkmaması ve seçimin ikinci tura kalmasının ardından 15 gün içinde 144 doktorun yurtdışına gitmek için başvuru yaptığı açıklandı. Türk Tabipleri Birliği, başvuru yapan doktor sayısının ortalamanın üzerine çıktığını belirtti.

Gündem 1 Haziran 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı

Yurt dışına gitmek için Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) ‘İyi Hal Belgesi’ alan doktorların sayısı seçim takviminde ortalamanın üzerine çıktı.

2023 yılının ilk 4 ayında 881 doktorun yurt dışına gitme amacıyla belge için başvurduğunu duyuran TTB, son 15 günde ise ortalamanın çok üzerinde başvuru artışı olduğunu açıkladı.

Erdoğan bu kez farklı konuştu: Rabbim doktorların yokluğunu göstermesinErdoğan bu kez farklı konuştu: Rabbim doktorların yokluğunu göstermesin

Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine göre; TTB’nin paylaştığı son iki ayın 15’er günlük yarılarında alınan İyi Hal Belgesi rakamlarına göre 1 Nisan 15 Mayıs tarihleri arasında haftalık başvuru sayıları sırasıyla 90-91-94 iken, 14 Mayıs seçimlerinden bir gün sonrasındaki 15 günlük sürede ise bu rakam 144’e çıktı. Böylece yılın ilk 5 ayında belge için başvuran doktor sayısı 1025’e yükseldi.

Konuyla ilgili olarak TTB’den yapılan açıklamada, “TTB’ye “İyi Hal Belgesi” başvuru sayısı, son 15 günde ortalamanın çok üstünde bir artış gösterdi. Hekimlerin haklarını ve emeğini görmezden gelen, ‘Giderlerse gitsinler’ ifadesinde somutlaşan politikalara karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” denildi.

Kılıçdaroğlu: Biz gitmeyeceğiz, seni göndereceğizKılıçdaroğlu: Biz gitmeyeceğiz, seni göndereceğiz

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.