2 milyar dolarlık vurgun yapan Thodex’in kurucusu Özer’e kaçakçılık suçundan hapis cezası

Gündem 17 Temmuz 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı

Türkiye’de işlem yapan kripto para borsalarından Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, 2021 yılında 391 bin kişinin en az 2 milyar dolar parasını alarak Arnavutluk’a kaçmıştı. Özer, hakkında İnterpol kırmızı bülten kararı çıkarmış, Özer, 497 gün sonra yakalanarak Türkiye’ye getirilmişti.

Özer, hakkında açılan davada, 6’sı tutuklu 21 şüpheli hakkında 40 bin yıl 562’er yıla kadar hapis isteniyor.

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in ayrıca kaçakçılık suçundan yargılandığı davada karar açıklandı.

İstanbul Anadolu 17. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Faruk Fatih Özer, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada sanık avukatı da hazır bulundu.

Son sözü sorulan sanık Özer, suç tarihinde şirket yetkilisinin kendisi olmadığını ve şirketine kayyım atandığını belirterek, yönetim kendisinde olmadığı için istese de defterleri ibraz edemeyeceğini savundu.

Beraat talebinde bulunan Özer, herhangi bir ceza verilmesi durumunda hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasını istedi.

Kararını açıklayan mahkeme, sanığa Vergi Usul Kanunu’nun kaçakçılık suçunu düzenleyen maddesi uyarınca önce 18 ay hapis cezası verdi.

Takdiri indirim maddelerini uygulayarak Özer’e 7 ay 15 gün hapis cezası veren mahkeme, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 2017 yılına ait hesapların incelenmesi esnasında tebligata rağmen inceleme dönemine ilişkin defter ve belgeleri yasal süresi içerisinde ibraz etmeyen sanık Faruk Fatih Özer’in Vergi Usul Kanunu’nun kaçakçılık suçunu düzenleyen maddesi uyarınca 18 aydan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Thodex vurgununda 40 bin yıllık hapis istemiThodex vurgununda 40 bin yıllık hapis istemi

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.