35 yaşındaki kadını boğarak öldüren erkeğe ağırlaştırılmış müebbet

Aynur Çiçek'i boğarak öldürdüğü suçlamasıyla tutuklu yargılanan Şenol Çankaya'ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Çankaya'ya cezada indirim yapılmadı.

Gündem 11 Temmuz 2024
Kadın cinayetlerine karşı eylem.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 35 yaşındaki Aynur Çiçek’i boğarak öldürdüğü suçlamasıyla tutuklu yargılanan Şenol Çankaya’ya indirimsiz ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi.

Manavgat’ta 30 Ekim 2022 tarihinde çocukları ve erkek arkadaşı Şenol Çankaya ile piknik yaptıktan sonra Çankaya’nın evine giden Aynur Çiçek’ten haber alınamadı. Yakınları ikisi kız üç çocuğu olan Çiçek için kayıp başvurusu yaptı. Aynur Çiçek’in en son Şenol Çankaya’nın evinde olduğu belirlendi. Polis 2 Kasım günü evde yaptığı aramada Aynur Çiçek’in cansız bedenini buldu. Çiçek’in boğularak öldürüldüğü tespit edildi. Şenol Çankaya hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Çankaya, Çiçek’in cansız bedeninin bulunduğu gün Side’de bir apart otelde gözaltına alındı.

Çankaya ilk ifadesinde Aynur Çiçek ile 30 Ekim akşamı buluşarak kendi evine gittiklerini, bir süre alkol aldıktan sonra tartışmaya başladıklarını, kıskançlık krizine girdiğini anlattı. Bu sırada sinirlerine hakim olamadığını söyleyen Şenol Çankaya, Çiçek’i boğarak öldürdüğünü belirtti. ‘Kasten öldürme’ suçundan sulh ceza hakimliğine sevk edilen Şenol Çankaya tutuklandı.

Olayla ilgili Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Manavgat Birinci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede sanık Şenol Çankaya’nın Aynur Çiçek ile alkol aldıktan sonra aralarında tartışma çıktığı, Çiçek’in sinkaflı sözlerle ‘Seninle mi uğraşacağım’ dediği, Aynur Çiçek’in kendisine küfretmesi ve alkolün etkisiyle kadının karnının üstüne çıktığını, bacaklarıyla vücudunu sıkıştırıp boğduğunu anlattığı yer aldı. Sanığın olayın ardından Bolu’ya gidip geldiği ve başka birinin kimliğiyle otele kayıt yaptırdığı belirtilen iddianamede ‘Kasten öldürme’ suçunu işlediği yönünde yeterli şüphe olduğu kaydedildi.

Ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası

Davanın karar duruşmasında esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı haksız tahrik olmadığını söyleyip sanık Şenol Çankaya’nın suçu bir kadına karşı işlediği için ağırlaştırılmış ömür boyu hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Son sözü sorulan sanık Şenol Çankaya “tasarlayarak yapmadım. Cesedi saklamak veya yok etmek gibi bir düşüncem olmadı. Beraatımı talep ederim. Çok pişmanım” dedi. Sanığın avukatı da müvekkilinin haksız tahrik altında olduğunu savunarak iyi hal indiriminden faydalanmasını talep etti. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti Çankaya’ya indirim uygulamaksızın ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verdi.

Bakanlık kadın cinayeti sayısını yine daha az açıkladı, ama ölümler kendi verisine göre bile arttıBakanlık kadın cinayeti sayısını yine daha az açıkladı, ama ölümler kendi verisine göre bile arttı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.