Skandal: Kilise saldırısının planlayıcısı tanıdık çıktı, daha 47 gün önce tahliye edilmiş

Santa Maria Kilisesi'ne yapılan saldırı sonrası yapılan operasyonda gözaltına alınan Mirzoev 47 gün önce başka bir IŞİD davasından tahliye olmuş ve o gün konu 10Haber tarafından 'Bir garip IŞİD davası' başlığıyla haberleştirilmişti.

Gündem 2 Şubat 2024
Bu haber 4 ay önce yayınlandı

Sarıyer’de pazar ayini sırasında Santa Maria Kilisesi’ne yapılan silahlı saldırıyla ilgili adliyeye sevk edilen 34 şüpheliden 25’i tutuklandı, 9 şüpheli hakkında ise adli kontrol kararı verildi.

IŞİD’in üstlendiği terör eylemine ilişkin detayların ortaya çıkmasının ardından büyük bir skandal ortaya çıktı. Polis, Santa Maria Kilisesine düzenlenen saldırıdan sonra büyük bir hızla çok sayıda şüpheliyi gözaltına aldı; çünkü bu şüphelilerin şebekesi uzun zamandan beri polisin takibi altındaydı. Dahası, İstanbul polisi bu şebekeye daha önce de operasyon düzenlemiş, Santa Maria Kilisesi saldırısında adı geçen kişilerin bir bölümü daha önce gözaltına alınmış, hatta tutuklanmış ama sonra da tahliye edilmişlerdi.

IŞİD’in bu şebekesine yönelik ilk operasyon bundan 6 ay önce, 10 Ağustos’ta yapılmıştı. İstihbarat birimlerinden gelen bilgiye göre yapılan bu operasyonda Abdullo İsmoilzoda, Makhammad Yusuf Mirzoev, Mukhammed Dakiev Türkiye üzerinden ABD’ye IŞİD militanlarını götürüp orada eylem yapma planladıkları gerekçesiyle tutuklandı. Ancak 12 Aralık’ta yapılan ilk duruşmada savcının cezalandırılması talebine karşın, mahkeme delil yetersizliği nedeniyle bu kişileri tahliye etti.

10Haber, o gün Masum Gök imzalı haberinde konuyu ‘Bir garip tahliye’ başlığıyla kamuoyuna duyurdu.

47 gün sonra eylem

Bu tahliyelerden 47 gün sonra Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ne saldırı oldu. Emniyet bu saldırı sonrası IŞİD şebekesine yaptığı operasyonda 47 gün önce tahliye olan Makhammad Yusuf Mirzoev’i tekrardan gözaltına aldı ve sonrasında mahkeme onu tutuklandı.

Mirzoev’e 47 gün sonra yöneltilen suçlamanın neredeyse tamamı 6 ay önceki suçlamayla aynı. Yani,  Temmuz 2023’te IŞİD üyelerine silah eğitimi vermek ve onları Meksika üzerinden ABD’ye göndermek amacıyla İstanbul’da bir çiftlikte eğitim kurma çalışması yaptığı ve silah bulma çabası içerisinde olmak. Ancak Mirzoev’e bu kez yöneltilen ikinci suçlama, doğrudan Santa Maria Kilisesi saldırısıyla da bağlantılı. Buna göre Mirzoev, DEAŞ’ın Türkiye sorumlularından olan Adam Khamirzaev’e rapor vermiş, Türkiye’de eylem yapmak için izin istemiş. Bu bilgi DHA’dan Mikail Bıyıklı’nın haberinde yer aldı.

Mirzoev ve IŞİD gurubu hakkında bilgiler iddianameye girmişti

Ancak bu bilgiler yeni değil. Bu bilgilerin hepsi Mirzoev ve diğer sanıklar için 12 Ekim tarihinde hazırlanan iddianamede yer aldı.

12 Ekim’de hazırlanan iddianame.

10Haber’in ortaya çıkardığı bu iddianamede yer alan istihbarat birimlerden gelen rapor şöyle yer almıştı:

“Söz konusu grubun sorumlusu Mirzorev’in Temmuz 2023’ te DEAŞ mensuplarını silahlar konusunda eğitmek ve daha sonra ABD’ye göndermek amacıyla Türkiye’de potansiyel olarak Belgrad ormanında veya İstanbul Silivri’deki bir çiftlikte eğitim kampı kurma çalışması yaptığı ve eğitim kampında kullanmak üzere silah temini arayışında olduğu, Mirzoev’in Türkiye’de bulunan DEAŞ – sözde- sorumlularından Adam Khamarzayev (K) Adam Abu-Darrar al-Shishani’ye (Khamarayev) rapor verdiği ve Türkiye’de eylem yapmak için izin istediği ve eylem hazırlığı için malzeme temini arayışında olduğu değerlendiriliyor. Ayrıca grup içerisinde bulunan Qurbonov’un da tanıdıklarının ve DEAŞ mensuplarının Türkiye’ de bir eylem gerçekleştirmek istediği, akabinde Suriye’ye geçmeyi planladığının değerlendirildiği (..)”

Pazar günü saldırıya uğrayan İstanbul Büyükdere’deki Santa Maria Kilisesinde anma ayini yapıldı.

1996 yılında doğan Mirzoev Özbekistan uyruklu. Tahliye olduğu davanın ilk duruşmasında aylık gelirinin 3 bin 500 dolar olduğunu söyleyen Mirzoev mahkemedeki ifadesine Türkiye’de sağlık turizmiyle uğraştığını öne sürdü.

ABD'nin IŞİD sevinci yarım kaldı: Meksika sınırını hedeflediği söylenen 3 kişiye beraatABD’nin IŞİD sevinci yarım kaldı: Meksika sınırını hedeflediği söylenen 3 kişiye beraat

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.