8’i çocuk 9 kişinin öldüğü yangının nedeni elektrikli soba; anne tedbir almadığı için kusurlu

Bursa'da 8'i çocuk, 9 kişinin hayatını kaybettiği yangına ilişkin soruşturmada takipsizlik kararı verildi. Yangının elektrikli sobadan kaynaklı çıktığı, ölen annenin bilgisizliği ve tedbirsizliği nedeniyle kusurlu olduğu, olay yerinde şüpheli davranış sergileyen kişilerin ise bulunmadığı belirtildi.

Gündem 9 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Bursa’nın Yıldırım ilçesindeki evde, Kasım 2022’de çıkan yangında Suriye uyruklu Amina Eltaha Elmuse, çocukları Yasir (1), Muhammed (3), Ahmed (4), Gerem (6), Merem (9), Ali Aljasem (10) ile yeğenleri Ahmed ile Ali El Cesim kardeşler hayatını kaybetti. Yangın sırasında dışarıda olup, alevlere müdahale etmek isterken dumandan zehirlenen baba Hüseyin Aljasem ile 4’üncü katta mahsur kalıp, etkilenen üç kişilik Suriyeli aile de hastanede tedavi oldu.

Cumhuriyet Başsavcı Vekili ile 3 savcının, ‘taksirle yangına neden olma’ suçlaması ile yürüttüğü soruşturma, takipsizlikle sonuçlandı. Yangında eşi ve 6 çocuğunu kaybeden Hüseyin Aljasem ile ölen diğer 2 çocuğun babası Amir El Cesim, ifadelerinde kimseden şikayetçi olmadıkları belirtti.

‘Yangın kaynağı elektrikli soba, anne, bilgisizliği ve tedbirsizliği nedeniyle kusurlu’ 

Takipsizlik kararında yer alan bilirkişi raporuna göre, yangının elektrikli sobadan kaynaklı çıktığı belirtildi. Raporda, dairenin giriş kısmının sağında yer alan ilk odada çıkan yangına ilişkin, ‘Elektrikli sobanın hararetinin odada bulunan poliüretan malzemeli tekstil malzemelerini tutuşturması sonucu meydana gelme ihtimali yüksek görülmüştür’ denildi. Raporda ayrıca anne Amina Eltaha Elmuse’nin, kolay yanan tekstil malzemelerini hatalı kullanımı, bilgisizliği ve tedbirsizliği nedeniyle kusurlu olduğu belirtildi.

Şüpheli davranışı olan kimse yok

Kimya İhtisas Dairesi’nin raporuna göre de 9 kişinin karbonmonoksit zehirlenmesi ve alev yanıkları nedeniyle öldüğü kaydedildi. CD ve görüntü izleme tutanağında da olay yerinde şüpheli davranış sergileyen kişilerin bulunmadığına işaret edildi. ‘Çok sayıda kişinin ifadelerinde de yangının başka birine izafe edilecek kasta ve taksire dayalı eylemi sonucunda gerçekleştiğine dair yeterli şüphe oluşturacak somut delil elde edilemediği’ yönünde ifadelerin yer aldığı kararda; suçun yasal unsurlarının oluşmadığı ve kovuşturmaya yer olmadığı aktarıldı.

Suriyeli anne ve 8 çocuğu yangında öldüSuriyeli anne ve 8 çocuğu yangında öldüNe olmuştu?

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde 8 Kasım gecesi meydana gelen yangında aynı aileden 8’i çocuk 9 kişi hayatını kaybetmişti. 2017’de Suriye’nin Halep kentinden gelen El Cesim ailesi, önceden yaşadıkları doğalgazlı evlerinden ev sahibinin kirayı arttırmak istemesi nedeniyle çıkmak zorunda kalmıştı.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.