Adana Büyükşehir Belediyesi’ne TOMA’larla ‘rüşvet’ operasyonu

Adana Büyükşehir Belediyesi'ne ihaleye fesat karıştırma ve rüşvet operasyonu düzenlendi, 10 kişi gözaltına alındı. Belediye Başkanı Zeydan Karalar, bir açıkları olmadığını söyledi ve TOMA’lı operasyona tepki gösterdi: Burası hücre evi mi?

Gündem 19 Aralık 2023
Bu haber 5 ay önce yayınlandı

Adana Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan operasyonda aralarında Büyükşehir Belediyesi Başkanı’nın bir danışmanının da olduğu 10 kişi gözaltına alındı.

Adana İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekipleri ihaleye fesat karıştırma ve rüşvet soruşturması kapsamında dün sabahın ilk saatlerinde Adana Büyükşehir Belediyesi’ne operasyon düzenledi.

Başkan danışmanı da gözaltında

Ekipler belediye binası ve başkanlık binasına girerek arama yaptı.

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan danışmanı Mürüvet S. ile birlikte 10 kişi gözaltına alındı.

Karalar: Çekineceğimiz hiçbir şey yok

Operasyona ilişkin açıklama yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar “Bizim belediyelerimizde kanuna aykırı asla bir şey olmaz” dedi.

Açıklama sırasında CHP Genel Başkan Yardımcıları Burhanettin Bulut, Erhan Adem ve CHP Adana milletvekilleri de Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Karalar ile birlikte Adana Büyükşehir Belediyesi önündeydi.

Operasyon sırasında belediyede çalışan kadın personele yapılan muameleye tepki gösteren Karalar “Hücre evine gelir gibi TOMA ile gelmek şık olmamıştır” dedi.

Karalar açıklamasında özetle şunları söyledi:

“Devletin polisi de bizim polisimiz, onlar aldıkları talimatı yerine getirmeye çalışıyor. Biz de bu önemli görevi layıkıyla, milletin parasını koruyarak yapmaya çalışıyoruz. Bizim belediye başkanlarımızı itibarsızlaştırmaya kimsenin gücü yetmez. Biz görevimizi halka layık olacak, Atatürk’e layık olmanın bilincinde yapıyoruz. Bizim belediyelerimizde kanuna aykırı asla bir şey olmaz. Kamuya zarar olmaz. Biz birilerine para kazandırmak için buraya gelmedik. Emniyet, savcılık bizden ne istemişse eksiksiz vermişiz, vermeye devam edeceğiz. Çekineceğimiz bir şey yoktur, asla da olmayacaktır. 10 yıldır başkanım ne benim ne elemanlarımın karıştığı bir olay olmamıştır. Kadın arkadaşımızın odasını aramaya bir hücre evine gelir gibi TOMA ile gelmek şık olmamıştır.”

Zeydan Karalar yeniden aday

Karalar’dan sonra sözü alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut Karalar’ın yerel seçimlerde bir kez daha Adana Büyükşehir Belediyesi’nin başkan adayı olduğunu duyurdu.

Bulut Karalar’ın 31 Mart’tan sonra belediye başkanı olacağını ve sonucun değişmeyeceğini belirtti.

İmamoğlu’ndan Zeydan’a açık destek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından yayımladığı açıklamada söz konusu operasyona tepki gösterdi. İmamoğlu operasyonun algı yönetmeyi amaçladığını belirtti.

İmamoğlu’nun sosyal medya paylaşımı şöyle:

“Cumhuriyet Halk Partili belediyelerimiz tarihte hiç olmadığı kadar müfettiş denetimine tabi oldular bu dönem. Yıllardır her şey didik didik edildi, hiçbir açık çıkmadı. Bugün Adana Büyükşehir Belediyemize yönelik yapılan operasyonun da zamanlaması yine manidardır ve açıkça algı yönetmeye yöneliktir. Zeydan Karalar Başkanımızın yanındayız.”

Yer Adana: Büyük İskender 2356 yıl önce tam burada kurban kesmişYer Adana: Büyük İskender 2356 yıl önce tam burada kurban kesmiş

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.