Adnan Oktar’ın haberleşme programı deşifre oldu: Wickr

Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü'nün haberleşmek için 1 buçuk yıl boyunca Wickr adlı programı kullandığı ortaya çıktı. Programda konum tespiti yapılamıyor, IP adresi bulunamıyor.

Gündem 2 Mart 2024
Bu haber 1 ay önce yayınlandı

Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü üyelerinin şifreli bir haberleşme programı üzerinden örgüt içi yazışmaları yaptığı ortaya çıktı.

Sözcü’den Can Bursalı’nın haberine göre, itirafçı olan bir örgüt üyesi 18 Temmuz 2022’de verdiği ifadede, örgütün 2018 yılındaki büyük operasyondan sonra WhatsApp üzerinden yurt dışı numaraları kullanarak irtibat kurduğunu belirtti.

WhatsApp’ın Türkiye’de bir temsilcilik açılışı yapma haberi duyulduktan sonra örgüt yeni bir haberleşme programı arayışına girdi. Bu arayışın ardından Wickr programı bulundu. Hem şifreli giriş yapılabilen hem de süreli mesajlar paylaşılabilen bu program cep telefonu ve bilgisayar üzerinden çalıştığı da belirlenince örgütün tepe kadrosuna talimat verildi.

Yöneticilerin rumuzlarını verdi

Büyük çoğunluğu yurt dışında firari olan veya örgütün ‘hukuk imamı’na bağlı olduğu ileri sürülen üyelerin yüklediği programın bir diğer özelliği de, kullanıcısının IP adresinin ve konumun tespit edilemiyor oluşuydu. 2021 yılının başından 2022 yılının ortasına kadar kullanılan bu program sayesinde Adnan Oktar’ın ve örgütün tepe kadrosunun talimatları alındı. Bu talimatlar çeşitli yollarla örgüt üyelerine ulaştırıldı.

İtirafçı, ifadesinde örgütün yöneticilerinden Meltem Daban’ın ‘cassidy leon’, Ferhunde Eda Babuna’nın ‘study22’,  İbrahim Köprülü’nün ‘kevin2021’, Ufuk Zeytinoğlu’nun ise ‘ortega1907’ rumuzlarıyla programı kullandığını söyledi.

İddianameye de girdi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın geçen ay Adnan Oktar Cemaati Silahlı Suç Örgütü’nün güncel yapılanmasına yönelik hazırladığı 352 sayfalık iddianamede de, Wickr programının örgütün haberleşme ağı olduğu tespiti yapılmıştı. İddianamede Adnan Oktar’ın lider, Meltem Daban ve Ferhunde Eda Babuna ise örgüt yöneticisi olduğu belirtiliyor.

Adnan Oktar kitapları satılsın diye semte göre takma isim kullanıyormuşAdnan Oktar kitapları satılsın diye semte göre takma isim kullanıyormuş

Adnan Oktar'a 'kedicik' önlemi: Cezaevi değiştiAdnan Oktar’a ‘kedicik’ önlemi: Cezaevi değişti

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.