Alanya’da yerleşim yerlerinin hemen dibindeki ormanda yangın

Antalya'nın Alanya ilçesinde yerleşim yerlerine yakın ormanlık alanda yangın çıktı. Havadan ve karadan müdahalenin gece geç saatlere kadar sürdüğü yangını gören yurttaşlar, evlerinin önünde adeta nöbet tuttu.

Gündem 18 Eylül 2023
Bu haber 8 ay önce yayınlandı

Antalya’nın Alanya İlçesinde Üzümlü Mahallesi Dim Barajı kıyısında bulunan Akköprü mevkisindeki ormanlık alanda çıkan ve rüzgarın etkisiyle Gümüşkavak Mahallesi’ne de sıçrayan yangının söndürülmesi için çalışmalara karadan devam ediliyor.

Havanın kararmasıyla hava araçları çalışmalara ara verdi, Orman Bölge Müdürlüğü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, arazöz, iş makinesi, itfaiye, su tankerleri, kamyon ve dozerlerle bölgede yoğun mücadele veriyor.

Gönüllüler de seferber oldu

Zorlu arazi şartları nedeniyle bazı bölgelerde çalışmalar güçlükle yürütülüyor. Jandarma ve AFAD ekipleri ile bölgedeki vatandaşlar da çalışmalara destek veriyor.

AFAD personeli, bölgede görev alan ekiplere kumanya dağıttı. Çevre ilçelerden gelen bazı gönüllüler de yol kenarlarında yangın bölgesine gidenlere ayran ve su ikram etti.

Bahçe Sokak’taki iki katlı evlerine alevlerin sıçramaması için mücadele veren İbrahim Avcı, Çayarası yaylasına çalışmaya gittiğini, yangını telefondan öğrendiğini söyledi.

Yurttaşlar kaplara su doldurup alevlere döktü

Kendisinin ve babasının avokado bahçesinin zarar gördüğünü bildiren Avcı, “Su motorum, hortumlar, meyve ağaçları yandı. Babam 80 yaşında onu tahliye ettik. Ekipler sağ olsun bölgede çalışmasını sürdürüyor. Evimin yanında yangın nöbeti tutuyoruz, ekiplere destek oluyoruz” diye konuştu.

Yangını duyunca 40 kilometre uzaklıktaki Sapadere Mahallesi’nden gelen Sefa Ünal da arkadaşının evinin yanmaması için mücadele ettiklerini vurguladı. Ünal, “Alevlerin eve ulaşmasını engelledik. Su doldurup alevlere döktük. Duman da alevler de çok yoğundu. Ben daha önce Sapadere, Manavgat ve Gündoğmuş yangınlarında da gönüllüydüm, tecrübeliyim” dedi.

Yangına müdahale ederken düşen helikopterden kötü haber: 3 ölüYangına müdahale ederken düşen helikopterden kötü haber: 3 ölü

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.