Antalya’da sağanak sonrası hortum: Üç çocuk yaralandı

Antalya dün önce sağanak yağışla suya gömüldü, sonra Kumluca ve Demre ilçelerinde hortum dehşetini yaşadı. Çatıları uçuran hortumun uçurduğu bir güneş paneli, içinde 3 çocuğun olduğu arabayı ezdi.

Gündem 6 Mart 2024
Bu haber 3 ay önce yayınlandı

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü’nün sarı ve turuncu kod uyarısı yaptığı Antalya dün saat 16.00’dan itibaren hem sağanak yağış hem de hortum faciasıyla sarsıldı.

Şiddetli yağmur nedeniyle kentteki yollarda su birikintileri oluşurken trafik durma noktasına geldi. Kültür Mahallesi’nde, kavşak ve ara sokaklarda bulunan mazgalların tıkanmasıyla sokaklar suyla doldu. Konyaaltı ilçesinde bazı araçlar su taşkını sebebiyle yolda kaldı. Bir vatandaşın ise yağmurun yağdığı sırada aracını yıkamaya çalışması dikkat çekti.

Seralar, tarlalar, çatılar, bahçeler harap oldu

Kumluca ilçesinin Göksu, Hacıveliler, Yenimahalle, Merkez ve Toptaş mahallelerinde hortum çıktı. Ağaçların yerinden söküldüğü hortumda bazı araçlarda hasar meydana geldi. Tarım alanları, seralar ve portakal bahçeleri zarar görürken, birçok iş yerinin camları patladı. Levhaların devrildiği, apartman çatılarındaki güneş enerji sistemleri cadde ve sokaklara düştüğü hortum Kumluca Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait binanın çatısını da yerinden kaldırdı. Kumluca Belediyesi kademesinde de hasara yol açan hortum sebebiyle güneş paneli düşen bir otomobildeki Muhammed Ali Ceylan adlı çocuk hafif şekilde yaralandı. Hortum nedeniyle Ümitcan Koç (16) ve Eymen Duran (15) isimli çocukların da yaralanarak hastaneye götürüldüğü öğrenildi.

Vatandaşların hortum sırasında cep telefonuyla kayda aldığı görüntülerde devasa demir güneş panellerinin havada naylon poşetler gibi süzüldüğü görülüyor.

Başkan: Zararın bilançosu henüz belli değil

Hortumun Merkez Mahallesi’nden geçtiği anlar vatandaşlar tarafından cep telefonuyla görüntülendi. Seralardaki naylon örtüleri yırtan hortumun büyüklüğü görüntülere yansıdı.

Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlunsosyal medya hesabından açıklama yaptı. Köleoğlu “Kumluca’mızda yine bir hortum afetiyle karşı karşıya kaldık. Kumluca merkezden geçen büyük bir hortumla beraber, merkezdeki esnaflarımız, dükkanlarımız birçok yer hasar aldı. Kadememizi ve beton fabrikasına, birçok vatandaşımıza zarar vermiş durumda. Zararın bilançosu belli değil. Teyakkuz halindeyiz” dedi.

Demre ilçesinde de hortum çıktı. İlçede bulunan seralara hasar veren hortum vatandaşların cep telefonu kameralarına yansıdı.

Yurt geneli hafta boyunca yağışlı sistemin etkisinde kalacakYurt geneli hafta boyunca yağışlı sistemin etkisinde kalacak

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.