Yurt geneli hafta boyunca yağışlı sistemin etkisinde kalacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yurt genelinde yağışların artacağını ancak özellikle büyükşehirlerde herhangi bir kar yağışı beklemediklerini duyurdu. AKOM ise İstanbul için yine kar uyarısı yaptı.

Çevre 9 Ocak 2024
Bu haber 5 ay önce yayınlandı

Soğuk hava ve yağışların yurt genelinde, özellikle de Doğu Anadolu’da etkili olması bekleniyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Şahin Şahbaz “Bütün hafta boyunca yurdumuz yağışlı sistemin etkisinde kalacak ama daha çok Doğu Anadolu’da uzun süreli kalmasını bekliyoruz. Yurdun batı kesimlerinde sadece iki gün etkili olacak” dedi.

‘Yurdun neredeyse tamamında yağış görülecek’

Son değerlendirmelere göre Türkiye’nin yağışlı sistemin etkisi altında olduğuna işaret eden Şahbaz bu hafta yurdun neredeyse tamamında yağış görüleceğini söyledi.

Yağışların genelinin sağanak şeklinde olacağını tahmin ettiklerini aktaran Şahbaz iç kesimlerin yüksek kısımlarında karla karışık yağmurun görüleceğini bildirdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Şahin Şahbaz Meteoroloji’nin haftalık hava tahminine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çarşamba gününden itibaren yağışların etkisini azaltacağını ancak alanını genişleteceğini, Trakya’nın batısı hariç neredeyse yurdun tamamında havanın yağışlı olacağını dile getiren Şahbaz şunları kaydetti:

“Çarşamba günü iç kesimlerde ise soğumaya bağlı olarak sağanak, karla karışık yağmura ve yüksek kesimlerde kar yağışına dönüşecek. Perşembe günü yurdun doğu kesimleri yağış almaya devam ederken batı kesimlerde yağışlı hava etkisini kaybedecek, parçalı bulutlu hava hakim olacak. Perşembe günü Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun tamamı ve Akdeniz bölgesinin doğusunda yağışlar devam edecek.

Cuma ve cumartesi günleri Karadeniz’e kıyısı olan kesimler ve Marmara’nın doğusunda yağış bekliyoruz. Yağışlar genel olarak Doğu Anadolu’da, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde cuma gününden itibaren ise Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Bütün hafta boyunca yurdumuz yağışlı sistemin etkisinde kalacak ama daha çok Doğu Anadolu’da uzun süreli kalmasını bekliyoruz. Yurdun batı kesimlerinde sadece iki gün etkili olacak.”

‘Büyükşehirlerde herhangi bir kar yağışı beklemiyoruz’

Yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklığın bugünden itibaren hissedilebilir derecede azalmasını ve mevsim normallerinin altına düşmesini beklediklerini belirten Şahbaz “Öngörülerimize göre yurdun iç kesimlerinde kar yağışı var ama özellikle büyükşehirlerde herhangi bir kar yağışı beklemiyoruz” dedi.

Ankara’da bugün ve çarşamba günü sağanak görüleceğini belirten Şahbaz “Salı günü yağmurlu, çarşamba günü karla karışık yağmurlu hava bekliyoruz. Şehrin yüksek kesimlerinde ve kuzey ilçelerinde kar yağışı görülecek. Ancak perşembe günü yağış beklentimiz yok” diye konuştu.

İstanbul’da bugün ve çarşamba günü sağanağın etkili olacağını söyleyen Şahbaz özellikle çarşamba günü Çatalca gibi yüksek kesimlerde karla karışık sağanak görülebileceğini, ancak bunun hayatı olumsuz etkilemeyeceğini vurguladı.

İzmir’de de bugün ve çarşamba günü sağanak görüleceğini dile getiren Şahbaz “Yağışlar salı günü gök gürültülü ve yerel kuvvetli olabilirken çarşamba günü sağanak olacak. Perşembe günü İzmir’de yağış beklentimiz yok” dedi.

AKOM’dan İstanbul için kar uyarısı

Meteoroloji genel müdürlüğü “Büyükşehirler için kar beklemiyoruz” dese de, Afet İşleri Dairesi Başkanlığı (AKOM) İstanbul için kar uyarısı yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı AKOM yağışın özellikle kentin kuzey ve yüksek kesimlerinde etkili olacağını söyledi, sıcaklıkların İstanbul genelinde 8 -10 derece düşmesi beklediğini ekledi. Kentte sağanak yağmur geçişleri de görülecek. İstanbul’da hava sıcaklıklarının 16 Ocak’a kadar mevsim normallerinin 2-5 derece altında, 17-25 Ocak tarihleri arasında ise mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

Meteorolojiden 17 il için uyarı: Kar İstanbul'dan uzaklaşıyorMeteorolojiden 17 il için uyarı: Kar İstanbul’dan uzaklaşıyor

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.