Kaplan dosyasındaki eski Özel Kuvvetler elemanı: Maaşım yetmediği için yanında çalışıyordum

Ayhan Bora Kaplan'la birlikte yakalanan eski Özel Kuvvetler Komutanlığı mensubu Uzman Çavuş Uğur Pekşen, emekli maaşı yetmediği için Kaplan'ın yanında çalıştığını söyledi.

Gündem 20 Ocak 2024
Bu haber 4 ay önce yayınlandı

Ayhan Bora Kaplan suç örgütü dosyasında tutuklu sanıklardan eski Özel Kuvvetler mensubu Uğur Pekşen’in ifadesi ortaya çıktı. Ayhan Bora Kaplan’ı Esenboğa Havalimanı’na götüren kişi olan emekli Uzman Çavuş Uğur Pekşen, Kaplan’la birlikte yakalanıp gözaltına alınmıştı.

Uğur Pekşen’in  ifadesi hazırlanan iddianamede şöyle yer aldı:

“Bora Kaplan’ın halen çalışmakta olduğu  Agrilola Tarım ünvanlı işyerinin sahibi olması sebebiyle tanıdığını; silah taşıma ruhsatının bulunduğunu; Bora Kaplan ile iş ilişkisi haricinde herhangi bir münasebetinin olmadığını; aramada ele geçen silahların kendisine ait olduğunu ve ruhsatlarının bulunduğunu; olay günü Bora Kaplan’ın kendisini arayarak havalimanına gideceğini; kendisini havalimanına bırakmasını ve dönüşte de aracı tamir için sanayiye bırakmasını istediğini; zırhlı araç ile havalimanına neden gidildiği hususunda bilgisinin olmadığını; aynı zamanda aramada bulunan silahta mermilerin hazır şekilde bulunmasının eski uzman çavuş olması sebebi ile alışkanlığı olduğunu; suç örgütü üyesi olmadığını beyan etmiştir.”

‘Emekli maaşım yetmiyor’ savunması

Uğur Pekşen Ankara Sulh Ceza Hakimliğindeki ifadesinde ise emekli maaşının yetmediğini öne sürerek “Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Ben özel kuvvetlerden emekli bir uzman çavuşum, emekli maaşım yetmediği için sigortasız bir şekilde gimatta bir işe girdim, hiçbir kimseyi tanımam, kimseyle irtibatım yok, 1,5 senedir orada çalışıyorum, Bora Kaplan’ı sürekli ben getirip götürmüyorum, olay günü aynı arabada yakalanmamızın sebebi o gün havaalanına gideceğini beyan etti bana, ben arabasını almak için gitmiştim, ben yanımda sürekli silah taşırım, taşıma ruhsatım da vardır, yanıma silah almam konusunda herhangi bir şey söylenmedi bana, olay günü yanımda tabanca olduğunu bilmiyordu, ben Bora beyi iş insanı olarak bilirim, suçsuzum” dedi.

Gizli tanık ‘çantacı’ dedi

Ancak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade veren gizli tanık Ü5W1G8K6L3 “Uğur Pekşen’i tanırım. Kendisi örgütte ‘çantacı’ diye hitap edilen gruptandır. Çantacı diye kastedilen şahsın elinde sürekli içerisinde silah bulunan çantayı taşımasındandır. Bu şahsın örgüt içerisindeki görevi Bora Kaplan’ın can güvenliğini sağlamasıdır. Yanlış bilmiyorsam kendisi 2020-2022 yılında  Bora Kaplan’ın yanında çalışmaya başlamıştır” dedi.

'Ayhan Bora Kaplan' suç örgütüne yönelik 61 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı‘Ayhan Bora Kaplan’ suç örgütüne yönelik 61 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.