Milli Eğitim’de yeni müfredat seneye devreye girecek

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin müfredattaki düzenlemelerin yeni eğitim öğretim yılına yetişeceğini söyleyerek “2024-2025 eğitim öğretim yılında 1-5. ve 9. sınıflarda uygulanacak. Çalışmaların yüzde 80'i bitmiş durumda” dedi.

Gündem 5 Mart 2024
Bu haber 4 ay önce yayınlandı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki kabine toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Müfredat konusunda ilerleme olup olmadığına ilişkin soruya yanıt veren Tekin “Talim Terbiye Kurulumuzun çalışması sürüyor. Sizin müfredat dediğiniz bir günde incelenecek bir şey değil. Bir dersin programı 800 sayfa. Müfredat dediğimiz ortak, zorunlu, herkeste standart olan dersler” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Tekin müfredatın yeni eğitim öğretim yılına yetişip yetişmeyeceği sorusuna “Tabii yetişecek. Talim Terbiye Kurulunun onayından sonra yayımlayacağız. 1-5 ve 9’da önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya başlıyoruz” yanıtı verdi.

Yusuf Tekin’in ‘Kız okulları açabiliriz’ sözlerine tepkiler varYusuf Tekin’in ‘Kız okulları açabiliriz’ sözlerine tepkiler var

Sosyal medyada yer alan “matematik müfredatından bazı konuların çıktığı” iddiaları için de Tekin şunları söyledi:

“Bunların hepsini alanında uzman yaklaşık iki bin kişi çalışıyor. Yaklaşık yüzde 40’ı akademisyen. Gerisi öğretmen. Hem işin bilimsel boyutuyla ilgili akademisyenler var hem de uygulamada öğretmenler var. Bunlar buna göre değerlendiriliyor. Ortaöğretim müfredatında ne olmayacakla ilgili herkes bir şey söyleyebilir. Bizim muhatap olduğumuz öğrencilerin düzeyleri. Lisans düzeyinde okutulması gereken herhangi bir bilginin zorunlu eğitim çağında verilmesi gerekli mi? Seyreltmeler olacak ama ben spesifik olarak nelerin seyreltildiğini bilmiyorum. Bunun için komisyonlar kuruldu. Aylardır çalışıyorlar. Denetlemek ve onaylamakla görevli Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı da onaylayacak sadece ilkesel olarak, çocuklarımızın düzeylerine uygun müfredat ortaya çıkacak.”

Bakan Tekin kurulun onayından sonra sürecin nasıl işleyeceğine ilişkin soruyu ise “Biter bitmez gündeme getireceğiz. Bir tanıtım toplantısı yaparak açıklayacağız. 2024-2025 eğitim öğretim yılında 1-5. ve 9. sınıflarda uygulanacak. Çalışmaların yüzde 80’i bitmiş durumda. Önümüzdeki haftalarda hepsi tamamlanmış olacak ve kademeli olarak uygulamaya geçilecek” diye yanıtladı.

Yeni müfredatın 1-5. ve 9. sınıflarda uygulanmasının sebebi sorulan Tekin “Teknik olarak konuların birbirini izlemesi konusunda yer değişikliği dolayısıyla öğrenci mağdur olmasın. Her kademeye yeni başlayan öğrenciyle başlayacağız” cevabı verdi.

Yusuf Tekin, işe Türkiye’nin en kötü 1000 okuluyla başlasa…Yusuf Tekin, işe Türkiye’nin en kötü 1000 okuluyla başlasa…

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.