120 günde uyuşturucudan tutuklananların sayısı Silivri’nin yarı kapasitesini aştı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya son 120 günde yapılan uyuşturucu operasyonlarına ilişkin verileri paylaştı. Yerlikaya 98 bin 198 şüphelinin gözaltına alındığını, 8 bin 379’unun tutuklandığını açıkladı.

Gündem 15 Ekim 2023
Bu haber 6 ay önce yayınlandı

Ali Yerlikaya 3 Haziran 2023’te içişleri bakanı olarak atandı. Bakan Yerlikaya göreve geldikten sonra mafya ve uyuşturucu çetelerine yönelik ülke genelinde çok sayıda operasyon düzenlendi ve Yerlikaya’dan bu operasyonlara ilişkin 120 günün raporu geldi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya uyuşturucuyla mücadeleye ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Yerlikaya paylaşımında, “Türkiye Yüzyılı’nda uyuşturucuyu küresel bir felaket olarak görüyoruz. Zehir tacirliğini de terörle eşdeğer olarak görüyoruz. Uyuşturucuya karşı mücadelemizi arz ve talep olmak üzere iki yönlü sürdürüyoruz” diye yazdı.

Uyuşturucuyla mücadelede son 120 günde 80 bin 572 operasyon düzenlendiğini, 98 bin 198 şüphelinin gözaltına alındığını, gözaltına alınanların 8 bin 379’unun tutuklandığını, 3 bin 422’si hakkında adli kontrol kararı verildiğini bildiren Yerlikaya şöyle dedi:

“Zehir tacirlerine hayatı zehredeceğiz. Hangi büyüklükte olursa olsun gölge gibi takiplerindeyiz. Uyuşturucuyla mücadelemiz kararlılıkla devam edecek.”

Silivri Cezaevi’nin kapasitesinin yarısını geçti

Yerlikaya’nın operasyonlarda tutuklandığını söylediği 8 bin 379 şüpheli rakamının büyüklüğünü anlamak için Avrupa’nın en büyük cezaevi bilinen Silivri Cezaevi’nin kapasitesine baktık: Silivri Cezaevi’nin tutuklu kapasitesi 11 bin. Bakan Yerlikaya’nın açıkladığı 8 bin 379 şüpheli sayısı Silivri Cezaevi kapasitesinin yarısını aşıyor.

İsmi değişen Silivri Cezaevi’nin yeni tabelası takıldıİsmi değişen Silivri Cezaevi’nin yeni tabelası takıldı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.