Boğaziçi’nin ilk seçilmiş rektörü Üstün Ergüder kampüse alınmadı: Çok üzgünüm

Boğaziçi Üniversitesi'nin seçilmiş ilk rektörü olarak tarihe geçen Prof. Dr. Üstün Ergüder kampüse alınmadığını doğruladı. Ergüder "Çok üzgünüm" demekle yetindi. Üniversite yönetimi ise olayın araçtaki eski etiket nedeniyle yaşandığını ileri sürdü.

Gündem 23 Nisan 2024
Bu haber 1 ay önce yayınlandı

Bir dönem Türkiye’nin en prestijli eğitim kurumlarından olan Boğaziçi Üniversitesi’nde tepki çeken ‘uygulamalar’a bir yenisi eklendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önce Prof. Dr. Melih Bulu, ardından Prof. Dr. Naci İnci’yi rektör olarak atadığı üniversitede bugüne dek birçok öğretim üyesi meslektaşlarının ve öğrencilerinin tepkilerine rağmen okuldan veya görevlerinden uzaklaştırıldı. Dün ise durum bir adım öteye taşındı.

1992 – 2000 yılları arasında yürüttüğü rektörlük görevi dahil yaklaşık 50 yılını Boğaziçi Üniversitesi’nde geçirmiş Prof. Dr. Üstün Ergüder kampüse alınmadı. Kendisinin Boğaziçi’nin ilk seçilmiş rektörü olduğunu belirtmekte fayda var.

Durumu teyit etmek için ulaştığımız Ergüder çok üzgün olduğunu söylemekle yetindi.

İkonik meydanın isim babası

‘Güney Meydan’ veya sık kullanılan adıyla ‘Güney çimler’ kampüsün en merkezi noktası ve ‘Boğaziçi’ denince akla gelen ilk yerlerden. Şimdilerde akademisyenlerin rektörlük protestolarına ev sahipliği yapan meydana 90’lı yıllarda Üstün Ergüder’in adı verildi.

Üniversiteden ‘etiket’ açıklaması

Konunun sosyal medyada tepki çekmesi üzerine Boğaziçi Üniversitesi Kurumsal İletişim Direktörlüğü’nden açıklama geldi. Resmi X (eski adıyla Twitter) hesabından yayınlanan metinde şunlar yer aldı:

“Üniversitemizin eski rektörlerinden Prof. Dr. Üstün Ergüder’in Boğaziçi Üniversitesi kampüsüne alınmadığı yönünde çıkan bazı haberler üzerine açıklama yapma gereği doğmuştur. Kıymetli eski rektörümüz Sayın Ergüder’in aracı, kampüs nizamiyesinde, okula araçla giriş için zorunlu olan ‘etiket’ eski olduğu gerekçesiyle güvenlik görevlisi tarafından durdurulmuştur. Ancak Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Naci İnci, olaydan haberdar olmasının hemen ardından Sayın Ergüder’e ulaşarak sorunu çözmüştür.

Üniversitemize uzun yıllar emek vermiş Sayın Ergüder’e yönelik çıkan haberlerde yer aldığı haliyle herhangi bir yasağın söz konusu olamayacağını, Ergüder’in aracının ‘araç etiketi’ eski olduğu için nizamiyeden girişine izin vermeyen güvenlik görevlisinin de uyarıldığını belirtiriz. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.”

Üstün Ergüder kimdir?

Ergüder 1969’da Robert Kolej Yüksekokulu’nda (sonradan Boğaziçi Üniversitesi oldu) öğretim üyesi olarak göreve başladı. 1974-1975 yıllarında Michigan Üniversitesi’nde, 1983-1984’te Binghamton’daki New York Eyalet Üniversitesi’nde, 1984 yılında Syracuse Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulundu.

Boğaziçi Üniversitesi’nde İdari Bilimler Fakültesi Uygulamalı Araştırmalar Enstitüsü Direktörlüğü (1979-1981), İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı (1982-1983), Yabancı Diller Yüksek Okulu Müdürlüğü (1978-1981 ve 1986-1989), Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı (1989-1992) yaptı. Ağustos 1992 ve Ağustos 2000 tarihleri arasında iki dönem rektör olarak görev yaptı. 1 Eylül 2000’de emekli oldu.

2013 yılına kadar Sabancı Üniversitesi’nde ders verdi; üniversitenin İstanbul Politikalar Merkezi’nin direktörü olarak görev yaptı. 2010 yılında kendisine Sabancı Üniversitesi tarafından emeritus öğretim üyesi unvanı verildi.

2004’te Bologna’daki Magna Charta Akademik Özgürlük ve Kurumsal Özerklik Gözlemcilik Konseyi’ne üye seçildi, 2000-2013 arasında başkanlığını yaptı.

Avrupa Üniversiteler Birliği Kalite Değerlendirmesi Komisyonu uzmanı olarak Avrupa’daki çeşitli üniversitelerin değerlendirilmesine katıldı.

Farklı dönemlerde AIESEC Türkiye Danışmanlar Yüksek Kurulu Başkanlığı, Robert Kolej Mezunlar Derneği Başkanlığı, Sabancı Üniversitesi’ne bağlı Eğitim Reformu Girişimi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanlığı (2000-2016), Koç Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Kadir Has üniversitelerinin Mütevelli Heyeti Üyeliği; Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği gibi görevler üstlendi.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.