Bomba gibi patlayan binada doğalgaza sabotaj yapılmış

İstanbul Bahçelievler’de 1 hafta önce meydana gelen ve 3 kişinin canını alan patlamaya dair hazırlanan itfaiye raporu şok etti: Patlamanın olduğu dairede doğalgaz hortumu kasıtlı olarak kesilmiş.

Gündem 6 Ekim 2023
Bu haber 8 ay önce yayınlandı

İstanbul Bahçelievler’de 28 Eylül’de 3 kişinin öldüğü patlamanın itfaiye raporu ortaya çıktı. Patlamanın ocağa bağlı doğal gaz bağlantı hortumunun kasıtlı olarak kesilmesi sonucu meydana geldiği tespit edildi.

Rapora göre itfaiye ekipleri, dairede yaptıkları incelemede elektrik şalterinin açık olduğunu belirlerken tesisatta elektrik kaynaklı yanmaya rastlamadı.

HalkTV’nin haberine göre; Bina ve doğal gaz tesisatı üzerinde yapılan araştırmada ise, tesisat üzerinde herhangi bir risk teşkil edecek olumsuzluğa da rastlanılmadı. Ancak daire girişine göre sağ tarafta bulunan mutfak dahilindeki doğal gaz vanasının açık pozisyonda, bu vanaya bağlı fleksi hortumunun kopuk olduğu tespit edildi.

‘Üst patlama limitine böyle ulaşmış’

Patlamanın etkisiyle sokağa düşen ocak üzerinde yapılan incelemede ise ocak beklerinden iki tanesinin açık olduğu ve ocağa bağlı fleksi hortumunun üzerinde kesici alete bağlı kesiler olduğu belirlendi.

Tüm tespitler sonucu oluşturulan raporda, “Mutfak dahilinde bulunan ocağa bağlı fleksi hortum olarak tabir edilen gaz bağlantı hortumunun herhangi bir kesici alet kullanılarak kasıtlı olarak kesilmesi neticesi ile bu hortumdan ortama sızan gazın alt üst patlama limiti aralığına ulaşması sonucu herhangi bir açık ateş kaynağı ile (kibrit, çakmak alevi, elektrik kontağı, statik elektriklenme vb)temas ederek parlamasıyla yangın başlangıcının meydana geldiği, patlamaya bağlı basınç etkisiyle dairenin beden duvarlarının yıkılarak bina dahilinde ve cadde üzerindeki yapılarda ağır tahribat oluşturduğu görülmüş olup patlamanın etkisiyle yangının 9 numaralı daireye sıçradığı kanaatine varılmıştır” denildi.

Doğalgaz patlamasından dram çıktı: Sipariş alırken ölüm yakaladıDoğalgaz patlamasından dram çıktı: Sipariş alırken ölüm yakaladı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.