Bunu da gördük! Generalin makam aracıyla insan kaçakçılığı yapıldı

Suriye'de görev yapan bir generalin emir subayıyla bir uzman çavuşun generalin makam aracıyla sınırdan insan kaçakçılığı yaptığı ortaya çıktı. General emekli edilirken askerler Şanlıurfa'da gözaltına alındı.

Gündem 20 Mayıs 2024
Bu haber 1 ay önce yayınlandı

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu “Yok artık daha neler göreceğiz” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Terkoğlu bugünkü yazısında Şanlıurfa’da yapılan insan kaçakçılığı operasyonunda yaşananları anlattı.

Yazıda emir astsubayı ile uzman çavuşun Suriye’de görev yapan bir generalin makam aracıyla insan kaçakçılığı yaptığı belirtildi.

Terkoğlu sınırda generalin makam aracına kontrol yapılmadığını aktardı. Olayın ortaya çıkmasıyla emir subayıyla koruma olarak görev yapan uzman çavuşun gözaltına alındığı, generalin emekliliğe sevk edildiği anlatıldı.

Yazının ilgili kısmı şöyle:

“Hani madem bunca koruma var da bu sınır nasıl geçiliyor diyoruz ya… Suriye’den Türkiye’ye yönelik insan kaçakçılığındaki büyük şüphe yetkilileri bile şaşırtmış. Zira kaçakçılık Suriye’deki operasyon bölgesinde görevli bir tuğgeneralin makam aracıyla yapılıyormuş. Güvenlik görevlileri normalde durdurulmayan, aranmayan araca savcılık izniyle operasyon yapmış. Para karşılığı Suriyelileri sınırdan geçiren askerleri kıskıvrak yakalamış.

Konuştuğum kaynaklar Suriye’deki birliklerde görevli Tuğgeneral B.Ç.’nin emir astsubayının ve korumalığını yapan uzman çavuşun bu nedenle gözaltına alındığını söyledi. İki asker operasyon için Suriye’de bulunan tuğgeneralin makam aracıyla Suriye’den Türkiye’ye vızır vızır insan taşıyormuş. Bu işten de her postada binlerce dolar kazanıyormuş. Elbette generalin aracından kimse de şüphelenmiyormuş.

Milli Savunma bakan yardımcısını resmi bir açıklama için ısrarla aradım, ancak geri dönüş olmadı. Konuştuğum diğer bakanlık kaynakları ise olaya hızla elkoyduklarını, Tuğgeneral B.Ç’nin skandal olaydaki ihmalinden dolayı soruşturma geçirdiğini, emekliliğe sevk edildiğini söyledi. Öte yandan emir subayı ve koruma çavuşu hakkında ise savcılık soruşturmasının sürdüğünü, iki askerin TSK ile ilişiğinin de soruşturmanın sonucunda kesildiğini anlattılar. Kısacası ‘Üzerimize düşeni yaptık’ dediler.

Savcılık kaynakları da askerlerin evlerine baskın yapıldığını, haklarında mali inceleme raporu hazırlandığını ifade etti.
Sadece Tuğgeneral B.Ç. değil.

Urfa’da görev yapan 20. Zırhlı Tugayı’nın Komutanı Tuğgeneral M.B’nin de soruşturmanın selameti için Hakkâri Yüksekova’da 3. Piyade Tümeni’ne komutan yardımcısı olarak atandığını söylediler.”

14 ilde operasyon, 40 insan kaçakçısı gözaltında14 ilde operasyon, 40 insan kaçakçısı gözaltında

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.