Burger King ve Starbucks saldırganlarına ‘çıkış kolaylığı’ itirafı

Diyarbakır’daki Burger King ve Starbucks saldırganlarına bekçilerin müsaade ettiğine dair çıkan fotoğrafları Valilik ‘onlar çıkış anları’ diyerek açıkladı. Ama saldırganlara neden adli işlem yapılmadığı sorusu havada kaldı.

Gündem 25 Haziran 2024
Bu haber 3 hafta önce yayınlandı

22 Haziran’da Diyarbakır’da bir grup İsrail aleyhine sloganlar atarak Burger King ve Starbucks şubelerine saldırmış, haklarında işlem dahi yapılmadan ellerini kollarını sallayarak uzaklaşmıştı. Tepkilerin ardından Diyarbakır’da iki ayrı işletmeye giren 16 kişi gözaltına alındı. Sur ve Kayapınar ilçelerindeki işletmelere giren bu 16 kişinin Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemleri tamamlandı.

Adliyeye sevk edilenlerden 15’i savcılıktaki ifadelerinin ardından, bir kişi ise nöbetçi sulh ceza hakimliğince adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

İçişleri Bakanlığı’nca yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

“22 Haziran 2024 Cumartesi günü Diyarbakır Sur ve Kayapınar ilçelerinde iki ayrı işletmeye giren 16 şahsın işlemleri Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğünce yapılmaktadır.

Bugün Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edileceklerdir.”

‘Kolay çıkış’ itirafı gibi açıklama

Öte yandan dün saldırı sırasında bekçilerin saldırganlara müsaade ettiği iddiasıyla bazı fotoğrafların sosyal medyada yayılması üzerine Diyarbakır Valiliği de açıklama yaptı.

Açıklamada “Bu görüntüler eylemcilerin bekçiler tarafından dışarıya çıkartılması esnasında çekilmiştir” dendi.

Ancak saldırganlara adli işlem uygulanmamasıyla ilgili bir bilgiye yer verilmedi.

Starbucks bardağıyla yayına çıktı, işinden olduStarbucks bardağıyla yayına çıktı, işinden oldu

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.