Diyanet’in suç duyurusuna Volkan Konak’tan yanıt: Herkes haddini bilecek

Sanatçı Volkan Konak sosyal medya hesabından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı eleştirmişti. Diyanet suç duyurusunda bulununca Konak’tan yanıt geldi: “Herkes haddini bilecek.”

Gündem 7 Ocak 2024
Bu haber 5 ay önce yayınlandı

Yılbaşı kutlaması için Kıbrıs’ta bir programa katılan ünlü sanatçı Volkan Konak Instagram hesabından “Atatürk’ün kurduğu diyanetin koltuğunu işgal eden zat, insanlığın hizmetine ücretsiz sunulan dini, maaşla icra etmek, eğlence ve de turizm alanında çalışan ve bu sektörlerin vergisinden maaş almayı içine sindirmek ancak sizin gibi bezirgan saltanatı süren kişilere yakışır. Bu akşam maaş ve ödeneklerinize katkı olması için bir kadeh de sizler için içiyorum. Lütfen kabul buyurunuz…” paylaşımını yaptı.

Volkan Konak’ın bu paylaşımından sonra Diyanet İşleri Başkanlığı Başkan Ali Erbaş ve kuruma yönelik açıklaması nedeniyle sanatçı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Diyanet’ten yapılan açıklamada Konak’ın “İslam dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek” görevinin kanunla kendisine tevdi edilen Diyanet İşleri Başkanlığı ve Başkanlığın en üst temsilcisi Ali Erbaş’ı rencide ederek kişilik haklarını ihlal ettiği iddia edildi.

Almanya'ya vize başvurusu reddedilen Volkan Konak'tan sığınmacı isyanıAlmanya’ya vize başvurusu reddedilen Volkan Konak’tan sığınmacı isyanı

Konak’ın sözlerinin ‘hakaret’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlarını oluşturduğu öne sürülen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden, hor görüp aşağılayan, nefret ve ayırımcılığa yol açan, toplumsal kutuplaşmaları körükleyen, milletin mukaddesatına saldıran ve inançlı insanların dini duygularını rencide eden, dini değerlere alenen hakaret eden ve aşağılayan Volkan Konak hakkında gerekli cezai takibatın yapılması suretiyle kamu davası açılmasını ve neticeden Başkanlığımıza bilgi verilmesini arz ve talep ediyoruz.”

“Herkes haddini bilecek”

Diyanet’in suç duyurusunun ardından Volkan Konak açıklama yaptı. Konak “Herkes haddini bilecek. Benim ülkem kimsenin cüzdanına veya makam arabasının bagajına sığmayacak kadar büyük ve kıymetlidir. Dürüst, onurlu, cesur ve uygar insanlara selamlar olsun” dedi.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.