Ava giderken avlanmak budur: Dolandırıcıyı dolandırıp keyif kahvesi içti

Son zamanların en ilginç telefon dolandırıcılığı vakası Sivas’ta yaşandı. Bu kez dolandırıcılar mağdur edemedi, tam aksine mağdur edilmek istenen vatandaş tek kuruş kaptırmadan dolandırıcıdan para almayı başardı.

Gündem 26 Ekim 2023
Bu haber 7 ay önce yayınlandı

35 yaşındaki sağlık çalışanı Fatih Çağlar filmlere konu olacak bir dolandırıcılık hikâyesine imza attı. Olay kendisini komiser olarak tanıtan birinin Çağlar’ı aramasıyla başladı. Arayan kişi Çağlar’ın banka hesabı üzerinden birçok kişinin dolandırıldığını, konuyu soruşturduğunu söyledi.

Dolandırılmak istendiğini anında fark eden Çağlar arkadaşlarından da yardım alarak dolandırıcıya unutulmayacak bir ders verdi.

Çağlar’ın bir arkadaşı patronu, bir arkadaşı taksici, bir arkadaşı ise banka görevlisi oldu.

Çağlar ve dolandırıcı arasında telefon trafiği yaklaşık bir hafta sürdü.  Çağlar dolandırıcıyı kendisine teslim etmek üzere bankadan 180 bin TL kredi kullandığına inandırdı. Ancak banka şubesine gidecek 200 TL parası olmadığını söyledi.

Dolandırıcı inandı ve Çağlar’a 200 TL gönderdi. Çağlar ve arkadaşlarıysa 180 bin TL’lik dekont yerine dolandırıcıya kahve içerken çekilmiş fotoğraflarını gönderip “Senin parayla kahve içtik, hakkını helal et” mesajı attılar.

Öfkelenen dolandırıcı ilk önce tepki gösterdiyse de sonra Çağlar’ı tebrik edip gönderdiği 200 TL’yi helal ettiğini söyledi.


Çağlar dolandırıcı dolandırıldığını anladığında kendisinden helallik istediğini söyledi: “Helal et dedim. Etmeyeceğini söyledi. Sonra ‘bunu nasıl başardın’ diye sordu. Ben de onlara ‘siz çok amatörsünüz, cin olmadan adam çarpmaya kalkıyorsunuz’ dedim. O da sonra beni tebrik edip 200 TL’yi helal etti. Engelledi beni, şimdi arayıp ulaşamıyoruz. Bu 200 lirayı bir hayır kurumuna bağışlamayı düşünüyorum. Kahve paralarını kendimiz ödedik. Bu parayı kullanırsak onların durumuna düşerdik.”

’20 yıldır aynı numara’

Dolandırıcılara karşı dikkatli olun uyarısı yapan Çağlar şöyle diyor: “Halen polis ve savcı olarak vatandaşlarımızı arayıp dolandırabiliyor bunlar. 20 yıldır aynı numara. Artık inanmamak lazım. Hiçbir savcı, hakim cep telefonuyla arayarak insanlardan para istemez. Dikkatli olmak lazım, ama artık dolandırıcıların da dikkat etmesi lazım.”

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.