Togg ve deprem kredisi dolandırıcılarına operasyon

Dolandırıcılar “deprem” ve “yerli elektrikli otomobil markası Togg” kredisi vaadiyle vatandaşları kandırdı. Dolandırıcılara yönelik Diyarbakır merkezli üç ilde yapılan operasyonda 25 kişi gözaltına alındı.

Gündem 10 Nisan 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Diyarbakır merkezli üç ilde, “deprem” ve “Togg” kredisi vaadiyle vatandaşları dolandıranlara yönelik düzenlenen operasyonda 25 şüpheli gözaltına alındı.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekiplerince yürütülen çalışma ile dolandırıcılık şebekesine yönelik takip sonucu operasyon başlatıldı.

Diyarbakır, İstanbul ve Ankara’da çok sayıda dolandırıcılık olayına karıştıkları belirlenen suç örgütüne yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyonda, aralarında örgütün elebaşı olduğu öne sürülen “Suflör” lakaplı kişinin de bulunduğu 25 şüpheli yakalandı.

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramada, uzun namlulu silah, 8 POS cihazı, 17 cep telefonu, çok miktarda döviz ve nakit para ele geçirildi.

Şüphelilerin internetten, “faizsiz kredi”, “kolay kredi”, “hazır kredi”, “deprem kredisi” adı altında tanıtımlar yaparak vatandaşları kandırdığı, internetten form dolduran mağdurların “banka çağrı merkezi” aranıyormuş gibi yapılarak kredi onay bahanesiyle şifre ve bilgilerinin alındığı, banka hesaplarından para çekildiği tespit edildi.

Milyonluk vurgun: Sahte Togg sitesiyle dolandırdılarMilyonluk vurgun: Sahte Togg sitesiyle dolandırdılar

‘Togg’a kredi’ yalanı

Şüphelilerin, yerli elektrikli otomobil ‘Togg’a kredi’ ilanı verdiği, sahte hatlardan kredi talebi olanları arayarak, sahte ödeme platformu oluşturup, şifrelerini alıp, vatandaşları mağdur ettikleri belirlendi.

Şüphelilerin sekiz ayrı paravan şirket kurarak POS cihazlarını bu şirketler adına bankalardan aldıkları, farklı illerdeki otellerde toplantı yaparak üzerine şirket kurulacak şahısları ikna ettikleri, mağdurlarla konuşacak çağrı merkezi çalışanlarına diksiyon eğitimi ve brifing verdikleri ortaya çıktı.

Şüphelilerin hesaplarındaki toplam işlem tutarının 157 milyon 816 bin 232 lira olduğu tespit edildi.

Togg dolandırıcılığı ilk değil

Togg’un ön siparişlerinin açılmasının ardından internet üzerinden sahte bir ön sipariş sitesi kurarak araç sipariş etmek isteyenleri dolandıran bir kişi, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındıktan sonra 2 Nisan’da tutuklanmıştı.

Markanın adını kullanarak vatandaşları dolandırmaya çalışan kişilerin sayısında artış yaşandığını açıklayan Togg da, kullanıcıları dikkatli olmaya çağırmıştı.

Dolandırıcılıkta yeni eşik: ChatGPT destekli internet korsanlarına hazır olunDolandırıcılıkta yeni eşik: ChatGPT destekli internet korsanlarına hazır olun

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.