Thodex vurguncusu Fatih Özer tutuklandı

Kripto parada milyonlarca liralık vurgun yaparak yurt dışına kaçan ve yakalanarak Türkiye'ye iade edilen kripto para borsası Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Gündem 24 Nisan 2023
Bu haber 12 ay önce yayınlandı

Türkiye’de çok sayıda kişiyi 253 milyon dolar dolandırdığı öne sürülen Thodex para borsası kurucusu Faruk Fatih Özer, Arnavutluk’tan Türkiye’ye iadesinin ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer için Türkiye'ye iade kararıThodex kurucusu Faruk Fatih Özer için Türkiye’ye iade kararı

Özer’in Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki ifadesinde ‘Ben dolandırıcı değilim, kimseyi dolandırmadım. Susma hakkımı kullanıyorum. İfademi mahkemede vereceğim’ dediği öğrenildi.

Yaklaşık 2 saatlik savcılık ifadesinin ardından Fatih Özer, tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildikten sonra tutuklandı.

‘Brain’ operasyonu ile yakalanmıştı

Arnavutluk polisi tarafından yapılan açıklamada, Elbasan Polis Müdürlüğü, Arnavutluk Polisi FAST Birimi, Vlora Polis Müdürlüğü ve Elbasan Savcılığı tarafından ortak yürütülen “Brain” adlı operasyonun başarılı bir şekilde sonuçlandığını belirtilmişti. Brain operasyonu sayesinde kırmızı bültenle “suç örgütü kurmak” ve “nitelikli dolandırıcılık” suçlarından aranan Özer ile birlikte yardım ve yataklık yaptığı iddia edilen ve başkent Tiran’da yaşayan B.SH ile Durres kentinde ikamet eden E.H de yakalanmıştı.

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, 400 bin kişiye ait milyonlarca Dolar değerindeki kripto parayla yurtdışına kaçmıştı. Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu 6’sı tutuklu 21 sanık hakkında 12 bin 164’er yıldan 40 bin 562’şer yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer Türkiye'deThodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer Türkiye’de

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.