Erdoğan’ın afişine bıyık çizdiği için tutuklanan çocuk tahliye edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın asılı bulunan afişine bıyık yaptığı gerekçesiyle tutuklanan ve 'hakaret' suçundan yargılanan 16 yaşındaki lise öğrencisi M.K'ye 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Liseli genç, cezaevinde yattığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi.

Gündem 7 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Mersin’de Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde evlerinin yakınında yer alan billboardlarda asılı Recep Tayyip Erdoğan’ın billboardındaki fotoğrafına bıyık çizdiği için tutuklanan ve hakkında ‘Hakaret’ davası açılan lise öğrencisi M.K, 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Liseli gencin cezaevinde yattığı süre göz önüne alınarak tahliyesine karar verildi.

Kamera görüntüleri incelendikten sonra gözaltına alındı 

Meydana gelen olaydan sonra harekete geçen polis ekipleri çevredeki işyerlerinin güvenlik kameraları ve MOBESE kameralarında yoğun bir inceleme ve araştırma başlattı. Kamera incelemesinde kimliği belirlenen M.K, gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı Çocuk Mahkemesi’nce Cumhurbaşkanı’na hakaret suçundan tutuklandı.

İlk duruşmada tahliye kararı

Sözcü’den Ali Ekber Şen’in haberine göre Tarsus Çocuk ve Gençlik Kapalı İnfaz Kurumu’nda yaklaşık 40 gün hapis yatan M.K, Mersin Çocuk Mahkemesi’nde ilk duruşmaya çıktı. Duruşmada billboarda mizah amaçlı bıyık yaptığını ve Cumhurbaşkanı’na hakaret amacında olmadığını dile getiren genç tahliye edilmesini istedi. Mahkeme, yapılan yargılama sonucunda M.K’nin, dosya kapsamında yer alan görüntü ve belgelerle ‘Hakaret’ suçunun sabit olduğu hükmüne vararak, 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, M.K’nın ceza evinde yattığı süreyi göz önüne alarak tahliyesine karar verdi.

Erdoğan afişine bıyık çizip küfür yazdığı iddia edilen 16 yaşındaki öğrenci tutuklandıErdoğan afişine bıyık çizip küfür yazdığı iddia edilen 16 yaşındaki öğrenci tutuklandı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.