Ev sahibi, kapıyı üstlerine kitledi: 6 kişilik Suriyeli aile 32 saat sonra kurtarıldı

Bursa'da, akrabaları olan ev sahiplerinin üzerlerine kapıyı kilitletiği Suriye uyruklu altı kişilik Uzun Ailesi, itfaiye ekipleri tarafından 32 saat sonra kurtarıldı.

Gündem 30 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
En üst katta oturan aile, saatlerce kurtarılmaya bekledi.

Olay, 27 Haziran’da saat 15.30 sıralarında, Osmangazi ilçesi Çırpan Mahallesi Değirmen Cadde’sindeki 5 katlı binanın en üst katında meydana geldi.

Suriye uyruklu Melek ve Hüsamettin Uzun çiftinin, çocukları Mahmut, Muhammet, Fatma ve Yusuf ile birlikte yaşadıkları dairenin kapısı, iddiaya göre, Hüsamettin Uzun’un evin sahibi olan ve para meselesi nedeniyle tartıştıkları için evden çıkmalarını isteyen kız kardeşi tarafından kilitlendi.

32 saat boyunca evde mahsur kalan aile, yiyecekleri bitip, çocukları acıkınca kapıyı kırıp dışarıya çıkmak istedi. Aile kapıyı kıramayınca 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayıp, yardım istedi. İhbarla adrese polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Kapıyı açmak için kullanılan balyoz kırıldı, kriko kullanıldı

İtfaiye ekiplerinin çelik kapıyı kırmak için kullandığı balyoz, çalışmalar sırasında kırıldı. Bunun üzerine kapı krikoyla açıldı. Yaklaşık 1 saatlik çalışmanın ardından 6 kişilik aile kurtarıldı. Sağlık ekibinin yaptığı kontrolde aile fertlerinin durumlarının iyi olduğu belirlendi.

Kitli olan kapıyı açmak için ekipler yoğun emek harcadı.

Evin kirasını peşin olarak ödemelerine rağmen, halasının kendilerini evden çıkarmak istediğini söyleyen Mahmut Uzun, “‘Biz burada oturmak için halama 20 bin TL verdik. Sonra biz içeride oturduğumuz sırada kapıyı kilitlemiş. Bir şeyler almak için çıkacaktık, kapı kilitli olduğu için çıkamadık. Aradık aradık açmadı, gidin sokakta kalın diyor bize'” diye konuştu.

Emniyet, konuyla alakalı soruşturma başlattı.

8'i çocuk 9 kişinin öldüğü yangının nedeni elektrikli soba; anne tedbir almadığı için kusurlu8’i çocuk 9 kişinin öldüğü yangının nedeni elektrikli soba; anne tedbir almadığı için kusurlu

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.