FETÖ, PKK ve IŞİD’e dört bir yandan operasyon

FETÖ ve IŞİD’e yapılan toplam 19 ildeki operasyonlarda 114 kişi yakalandı. Irak’ın kuzeyindeki operasyonda da altı PKK'lı öldürüldü.

Gündem 21 Şubat 2024
Bu haber 2 ay önce yayınlandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya 14 ilde FETÖ’ye yönelik eş zamanlı gerçekleştirilen ‘Kıskaç-7’ operasyonlarında 67 şüphelinin yakalandığını duyurdu.

Bakan Yerlikaya sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Başkanlığı ve Terörle Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde; İl Emniyet Müdürlüklerince Antalya, Manisa, Ankara, Aydın, Konya, Artvin, İstanbul, Bilecik, Edirne, Uşak, Isparta, Şanlıurfa, Kırşehir ve Elazığ’da FETÖ’ye yönelik gerçekleştirilen ‘Kıskaç-7’ operasyonlarında şüphelilerin; örgütün ‘güncel yapılanması’, sözde ‘askeri mahrem yapılanması’ ve ’emniyet mahrem yapılanması’ içerisinde faaliyette bulundukları, münferit sınav soruşturmaları kapsamında, sınav öncesinde soruların kendilerine verildiğine dair haklarında beyan bulunan ve mülakatlarda avantajlı olarak kodlandıkları, dijital materyallerle ifade ve teşhislerde adı geçen, FETÖ soruşturmaları kapsamında haklarında kesinleşmiş hapis cezası ve aranma kaydı bulunduğu tespit edildi” dedi.

Operasyonlar sonucu 67 şüphelinin yakalandığını kaydeden Yerlikaya “Çok miktarda para ve çok sayıda dijital materyal ile örgütsel dokümana el konuldu. 1 Haziran 2023’ten günümüze kadar FETÖ’ye yönelik toplam 4 bin 22 operasyon düzenlendi. Operasyonlarda 6 bin 45 şüpheli yakalandı. Operasyonları gerçekleştiren kahraman polislerimizi tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. FETÖ’cülerin hiçbirine göz açtırmayacağız. Aziz milletimizin duası ve destekleriyle terör örgütleri ve onların iş birlikçilerinin nefeslerini keseceğiz” ifadelerini kullandı.

Irak’ın kuzeyinde PKK’ya operasyon

Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabından Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde altı PKK’lının öldürüldüğünü açıkladı.

Açıklamada “Şehitlerimiz için, milletimiz için, bu aziz vatan için durmadan, yorulmadan tüm gücümüzle mücadeleye devam! Teröristler hangi deliğe girerlerse girsinler kendilerini bekleyen kaçınılmaz sondan kurtulamayacaklar!” ifadeleri yer aldı.

Beş ilde IŞİD’e operasyon

IŞİD’e yönelik beş ilde düzenlenen ‘Bozdoğan-6’ operasyonunda 47 kişi gözaltına alındı. İstanbul, Kırıkkale, Ankara, Adana ve Bursa’daki operasyonlar Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Başkanlığı ve Terörle Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda yapıldı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından İstanbul’da 22, Kırıkkale’de 1, Ankara’da 15, Adana’da iki, Bursa’da yedi kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Son operasyonla birlikte 1 Haziran 2023’ten bu yana 1162 IŞİD operasyonunda 2402 şüpheli yakalanmış oldu.

İstanbul'da organize suç örgütlerine operasyon: 24 gözaltıİstanbul’da organize suç örgütlerine operasyon: 24 gözaltı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.