FETÖ’cü ‘Abdullah’, ‘Amerikalı Allen’ adıyla ülkeye giriş yaparken yakalandı

ABD vatandaşlığına geçerek Türkiye'ye Allen Brooks adıyla giriş yapan FETÖ firarisi, şüpheli hareketler sergileyince, polis ekipleri parmak izini aldı. Şüphelinin Allen Brooks değil FETÖ firarisi Abdullah Uzundere olduğu tespit edildi.

Gündem 5 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

FETÖ/PDY’ye yönelik Cumhuriyet savcılarınca yürütülen soruşturma çerçevesinde yakalama kararı bulunan Abdullah Uzundere bulunduğu ABD’de adını ve soyadını değiştirip polisiye soruşturmalardan sıyrılmaya çalıştı. Edinilen bilgiye göre elde ettiği Yeşil Kart sayesinde 26 Haziran 2014’te ABD’nin Pensilvanya eyaletine giden Uzundere burada örgütsel faaliyetlerine devam etti.

Kovuşturmalardan sıyrılmayı amaçladı

Örgütün “kripto üyeleri” arasında yer aldığı düşünülen 1974 Konya nüfusuna kayıtlı Abdullah Uzundere ABD’de adını ve pasaportunu değiştirerek Allen Brooks ismini kullanmaya başladı. Amerikan makamlarının verdiği yeni isim ve pasaportla rahatça dolaşan Uzundere yine FETÖ’nün talimat doğrultusunda Türkiye’ye dönmeye karar verdi. Değişen isim ve pasaport bilgileriyle geçmişteki kovuşturmaların da izlerini silmeye çalışan FETÖ mensubu, 23 Haziran 2023’te havayolu üzerinden geldiği İstanbul’da ülkeye giriş yapmaya çalıştı.

Parmak izi deşifre etti

İstanbul Havalimanı’nda pasaport polisine belgelerini uzatan “Amerikalı yolcu”, emniyet görevlisinin dikkatini çekti. İngilizce aksanından şüphelenen pasaport polisi, Allen Brooks’u sorgu odasına aldı. Brooks’un GBT’sini araştıran ve parmak izi incelemesi yapan Pasaport Polisi, söz konusu yolcunun Abdullah Uzundere adlı FETÖ/PDY üyesi olduğunu, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “terör örgütü üyesi olmak suçundan” hakkında yakalama kararı bulunduğunu saptadı. Zanlının kimlik bilgilerinin 7 yıl önce değiştirildiğini tespit eden polis, yolcuya yönelik parmak izi araştırmalarından zanlının geriye dönük suçların dökümünü açığa çıkardı. Havalimanında yakalanan Abdullah Uzundere’nin, ’70’li yıllardan itibaren “cemaat” adı altında örgütlenen FETÖ’nin önemli isimlerinden olabileceği değerlendirildi. Örgütün ABD’deki okullarında sözde ‘öğretmen’ olarak faaliyet gösteren Uzundere’nin, 2016’daki hain darbe girişiminin yaşandığı yıl Amerika’da adını soyadını, pasaportunu ve nüfustaki bilgilerinin çoğunu değiştirdiği ortaya çıktı.

‘Konyalı Abdullah’, ‘Pensilvanyalı Allen’e nasıl dönüştü?

“Konyalı Abdullah”ken “Amerikalı Allen”e dönüşen 49 yaşındaki FETÖ ferdinin, isim değişikliğinden önce Türkiye’de örgüte ait çeşitli kurumlarda görev yaptığı anlaşıldı. Özellikle FETÖ’ye ait kapatılan Trabzon’daki Zafer Fen Dershanesi, Manisa’daki Körfez Dershanesi ve Konya’da yer alan örgüt bağlantılı Sabah Dershanesinde etkin görevlerde boy gösteren Uzundere’nin o dönem örgütün kripto haberleşme programı Bylock’u yoğun şekilde kullandığı da ortaya çıktı.

Ak Parti'den AKPM’ye 15 Temmuz tepkisiAk Parti’den AKPM’ye 15 Temmuz tepkisi

ABD’de FETÖ okullarında görev yapıyor

FETÖ üyesinin, 2014’te ABD’ye kaçtıktan sonra 2016’da Amerikan makamlarına başvurarak “Abdullah Uzundere” olan adını soyadını değiştirip Allen Brooks olarak kayda geçirttiği, aynı dönem örgütün yönlendirmesiyle yakın aile bireylerininin adlarını da farklı isimlerle değiştirdiği ortaya çıktı. ABD’de örgütün kontrolündeki okullarda faaliyet gösterdiği öğrenilen FETÖ üyesi Uzundere’nin, kısa bir süreliğine General Motor’da da çalıştığı aktarıldı. Örgütün ‘mahrem yapılanması’ olarak bilinen hücrelerde aktif rol alıp almadığı araştırılan Brooks’un, (Abdullah Uzundere) görev yaptığı Türkiye’deki FETÖ dershanelerinde devlet kurumları için hazırlanan öğrencilere çalıntı sınav sorularını verip vermediği ise mercek altına alındı.
Değişen kimlikteki bilgileriyle geçmişteki kovuşturmaların izlerini silmeyi planlayan Abdullah Uzundere Konya Cumhuriyet Başsavcılığının örgüte yönelik yürüttüğü soruşturma çerçevesinde İstanbul’da çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu.
Öte yandan, Ankara’nın tüm girişimlerine rağmen barındıkları ülkelerde ‘eğitim’ ve ‘diyalog’ kisvesi altında Türkiye Cumhuriyeti aleyhinde lobi faaliyeti yürüten FETÖ mensuplarının, bu alanda en büyük desteği ABD makamlarından gördüğü biliniyor.

FETÖ lideri Gülen'den FaceTime ile icazet almışFETÖ lideri Gülen’den FaceTime ile icazet almış

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.