FETÖ’nün eyalet muhasebecisini ‘patates hat’ ele verdi

ByLock soruşturması kapsamında patates hattın izini süren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, terör örgütü FETÖ’nün Ankara’daki eyalet muhasebecisi Osman Ç.’ye ulaştı. Yakalanarak itirafçı olan Osman Ç. 100’e yakın örgüt mensubunun ismini tek tek deşifre etti.

Gündem 5 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından yoğunlaşan FETÖ operasyonları geçen yedi senede hızını kesmeden devam ediyor. Ankara’da yürütülen ByLock soruşturmasında patates hattın izini süren savcılık, FETÖ’nün Ankara’daki sözde eyalet muhasebecisini tespit etti.

Başkalarının kimlik bilgileri kullanılarak açılan hatlar için halk arasında ve suç dünyasında ‘açık hat’ veya ‘patates hat’ ifadesi kullanılıyor. Patates hatların takibi FETÖ operasyonlarında da birçok örgüt mensubunun yakalanmasında önemli rol oynadı.

Fetullah Gülen’in yeğeni ve imam nikahlı eşi tutuklandıFetullah Gülen’in yeğeni ve imam nikahlı eşi tutuklandı

FETÖ terör örgütü mensubu Osman Ç., itirafçı olmak isteyerek yaklaşık 100 örgüt mensubunun ismini verdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ soruşturmasında Faysal İ. adına açılmış hat üzerine ByLock yüklendiği tespit edildi. Gözaltına alınan Faysal İ., üniversite yıllarında örgüt evinde kaldığını, örgüt mensubu Yücel E.’nin isteği üzerine kendi adına hat çıkartıp bu kişiye verdiğini söyledi. Yakalanan Yücel E. hattı Ömer kod adlı Osman Ç.’ye verdiğini itiraf etti. Yapılan çalışmalarda, örgüt evlerinde kalan kişiler adına telefon hatları çıkartıldığı ve örgüt sorumlularının deşifre olmasının önüne geçmek için bu kişilere dağıtıldığı anlaşıldı.

Örgütün muhasebe işlerini takip ediyormuş

Hattın izini süren polis, Osman Ç.’ye ulaştı. ByLock yazışmalarını inceleyen polis, Osman Ç.’nin FETÖ’nün muhasebe işlerini takip ettiğini, örgüt mensuplarıyla yüklü miktarda para alışverişinde bulunduğunu tespit etti. Şüphelinin Ankara’da örgütün eyalet muhasebecisi olduğu anlaşıldı. Şüphelinin hesap hareketlerini inceleyen polis, çok sayıda örgüt mensubuyla para transferinin olduğunu tespit etti. Milyonlarca liralık para transferlerinin açıklama kısmına ise ‘kurban’ ve ‘burs’ gibi notlar yazıldığını tespit etti.

İtirafçı olmak isteyen Osman Ç., yaklaşık 100 kişinin ismini verdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Osman Ç. hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma” ve “terörizmin finansmanının önlenmesi hakkında kanuna muhalefet” suçlarından 25 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Hoşcoşkun hastalığı sebebiyle bir süre tedavi görecek.

FETÖ’den aranan eski rektör, tedavi için gittiği hastanede yakalandı

Öte yandan İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca FETÖ’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 2017 yılında hakkında yakalama kararı çıkartılan ve 5 yıldır hakkında yakalama kararı bulunan Ege Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun, dün tedavi amaçlı Ege Üniversitesi Hastanesi’ne gitti. Polis ekiplerince yakalanan Hoşcoşkun’un, rahatsızlığı nedeniyle  bir süre hastanede tedavi olacağı, bu sürede polislerin refakat edeceği öğrenildi.

FETÖ lideri Gülen'den FaceTime ile icazet almışFETÖ lideri Gülen’den FaceTime ile icazet almış

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.