313 günlük muammanın sonu geliyor mu? Berzeg’in kızından DNA örneği alınacak

Gönen'de kaybolan ekonomist Korhan Berzeg'in izine 312 gün sonra önceki gün öğlen saatlerinde ulaşıldı. Evine 4 kilometre mesafede pantolonu, kimlik kartı ve bir de insan kemiği bulundu. Kemiğin ona ait olup olmadığı DNA incelemesiyle anlaşılacak.

Gündem 24 Nisan 2024
Bu haber 2 ay önce yayınlandı
Korhan Berzeg'e ait olduğu düşünülen kemik parçaları ve eşyalar üzerine kızından DNA örneği alınacak

Balıkesir’in Gönen ilçesinde tatil için geldiği yazlık evinden ‘Tina’ isimli köpeğiyle ayrıldıktan sonra kaybolan ve 313 gündür kendisinden haber alınamayan ekonomist Korhan Berzeg bilmecesi belki de çözüldü. Berzeg’in evine sadece 4 kilometre mesafede bir dere kenarında insan kalıntıları, giysiler ve cüzdan bulundu. Cüzdandan üzerinde Berzeg’in fotoğrafı da olan bir toplu ulaşım kartı da çıktı. Şimdi orada bulunan kemikler, DNA analizi için Bursa’ya Adli Tıp Kurumu’na yollandı.

Kemiğin Berzeg’e ait olup olmadığını belirlenmesi için de İngiltere’de yaşayan kızından DNA örneği alınacak. Bulunan kemik parçasının cesedin hayvanlar tarafından parçalanıp dere kenarına getirilmiş olma ihtimali üzerinde duruluyor.

ABD’de Dünya Bankası’nda bir dönem ‘Asya Direktörü’ olarak çalıştıktan sonra emekli olup İstanbul Büyükada’daki evinde yaşamaya başlayan Korhan Berzeg 2023 Mayıs’ta İngiliz eşi Angela Berzeg ile geldiği Balıkesir’in Gönen ilçesi kırsal Armutlu Mahallesi’ndeki yazlık evinden 17 Haziran’da doberman cinsi eğitimli köpeği ‘Tina’ ile yürüyüşe çıkmış, sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştı. Arama çalışmaları Berzeg kaybolduktan 130 gün sonra, 24 Ekim’de sonlandırıldı.

Korhan Berzeg kaybolalı 300 günü geçti; ailesi de ümidi kestiKorhan Berzeg kaybolalı 300 günü geçti; ailesi de ümidi kesti

Berzeg’in kayboluşundan 312 gün sonra önceki gün saat 13.30 sıralarında Gelgeç Mahallesi Muhtarı Ahmet Gülay mahalleye gelen suyla ilgili inceleme yaparken Korhan Berzeg’in Armutlu Mahallesi’nde bulunan evinin dört kilometre uzağındaki ormanda dere kenarında Berzeg’e ait kimlik ve kredi kartı, kıyafetle insana ait olduğu değerlendirilen kemik parçaları buldu.

Gülay’ın haber vermesi üzerine bölgeye çok sayıda jandarma ekibi sevk edildi. Cumhuriyet Savcısı ile jandarma ekiplerinin olay yerinde yaptığı çalışmanın ardından kemik parçaları ile kıyafet ve eşya parçaları incelenmek üzere alındı.

‘Kafatası yok, fotoğrafı bozulmamış’

Gelgeç Mahallesi Muhtarı Ahmet Gülay “Mahallemizin suyunda sorun oldu. Borularda patlama olduğunu düşündük. Boruların geçtiği güzergahı ararken kıyafetleri gördük. Kıyafetin cebinden Korhan Berzeg’in toplu ulaşımda kullandığı üstünde fotoğrafı olan kart çıktı. Fotoğrafı bozulmamış haldeydi. Kredi kartı cüzdanının içindeydi. Kıyafetlerinin bir metre uzağında kemikler vardı. Kafatası yoktu. Hemen jandarmaya haber verdik” dedi.

Berzeg’in köpeği ile birlikte yürüyüş yaptığı yolun üst kısmındaki dere kenarında bulunan pantolonun üst kısmının bütün halde olduğu ancak paça kısımlarının parçalandığı öğrenildi.

Pantolonun alt kısmının parçalanıp yırtılmış olması hayvan saldırısına uğramış olması ihtimalini güçlendirirken cesedin hayvanlar tarafından parçalanarak dere kenarına getirilmiş olması üstünde duruluyor.

Berzeg’e ait eşyaların daha önce defalarca aranan bölgenin üst kısmında patika yolda bulunması ise Alzheimer hastası Berzeg’in yolunu kaybetmiş olma ihtimalini güçlendirirken yetkililer kemik ve kıyafetlerin bulunduğu patika yola Berzeg’in inmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Korhan Berzeg’in 74 gün sonra eve dönen köpeği Tina’nın bakımlı olması, üstünde arazide kaldığına dair kir, toprak ve çamur gibi izlerin bulunmaması ve patilerinin temiz olması ise farklı ihtimalleri gündeme getiriyor. İlk olarak yakın bölgede alıkonurken bırakıldığı ya da kaçtığı değerlendirilen Tina’nın incelenen dışkı ve kan örneklerinde de doğada kalmadığı bulgularına ulaşılmıştı.

Yetkililer dere kenarında bulunan kemik parçalarının Korhan Berzeg’e ait olması halinde kaybolmanın dışında faklı ihtimallerin de gündeme geleceğini ve soruşturmanın bu yönde yürütüleceğini kaydetti.

Korhan Berzeg’in Armutlu Mahallesi’ndeki evinden itibaren 2,5 kilometrelik alanda dün sabah yeniden arama çalışması başlatıldı. Dört jandarma, bir komando ve bir köpekli arama timinin katıldığı arama çalışmasında kadavra köpeğiyle iz sürülüyor. Daha iyi koku alması ve iz sürmesi için kadavra köpeğinin 20 dakika aktif olarak iz sürüp 40 dakika dinlendirildiği de öğrenildi.

Ayrıca bulunan kemik parçası DNA analizi için Bursa Adli Tıp Kurumu’na gönderilecek. Korhan Berzeg’in kızı Nisa Berzeg’in DNA örneği vermesi için İngiltere’den Türkiye’ye geleceği öğrenildi. Yapılan karşılaştırma sonucu kemik parçasının 313 gündür kayıp olan Korhan Berzeg’e ait olup olmadığı belirlenecek.

'Berzeg Sendromu' mahalleyi boşalttı‘Berzeg Sendromu’ mahalleyi boşalttı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.