Gastroenteroloji doktoru muayenede hastalarına cinsel saldırıda bulunmuş: 153 yıl hapis isteniyor

Antalya Kepez Devlet Hastanesi'nde muayene sırasında yedi kadın hastaya cinsel saldırıda bulunduğu için tutuklanan 58 yaşındaki Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ahmet Taner Cantimur'un 153 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Gündem 13 Haziran 2024
Bu haber 1 ay önce yayınlandı
Doktor Ahmet Taner Cantimur

Antalya’da bağırsak ve mide rahatsızlıkları yaşayan T.A. adlı kadın geçen yıl Kepez Devlet Hastanesi Gastroenteroloji bölümünde beş yıldır uzman doktor olarak görev yapan Ahmet Taner Cantimur’a muayene oldu. T.A. muayene sırasında doktor Cantimur’un kendisine cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla önce Kepez Devlet Hastanesi yönetimine şikayette bulundu, ardından Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu yaptı. Savcılığın durumu Sağlık Bakanlığı’na aktarmasının ardından uzman doktor Ahmet Taner Cantimur hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturmada Cantimur’un 2018’de F.K., 2019’da S.U. ve D.B., 2021’de D.D., 2023 yılında T.A., F.D. ve N.S.’ye de muayene esnasında cinsel saldırıda bulunduğu tespit edildi. Uzman doktor Ahmet Taner Cantimur 15 Mart’ta çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

Yer Antalya: İranlı sahte estetikçi doktor yakalandıYer Antalya: İranlı sahte estetikçi doktor yakalandı

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Cantimur hakkında hazırlanan iddianamede şikayetçilerin genelde bağırsak ve mide rahatsızlıkları nedeniyle muayene olmak için hastaneye başvurup konunun uzmanı Cantimur’a muayene olduğu anlatıldı. İddianamede şikayetçilerin hepsinin ortak şikayetinin Ahmet Taner Cantimur’un muayene etme şekliyle ilgili olduğu, kimi şikayetçilerin Kepez Devlet Hastanesi yönetimine, kimilerinin Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na, kimilerinin de Sağlık Bakanlığı İletişim Başkanlığı’na başvurup şikayetlerini dile getirdiği belirtildi. İddianamede ortak şikayet konusunun şüpheli Ahmet Taner Cantimur’un şikayetçi hastaları muayene odasına yalnız aldığı, muayene ederken kıyafetlerini çıkarttığı, muayene şeklini aşarak cinsel saldırıda bulunduğu, bazılarına cinsel amaçlı sözler ettiği aktarıldı.

İddianamede olaya ilişkin bilirkişi raporu da yer aldı. Bilirkişi raporunda şikayetçi T.A.’ya rektal muayenenin fiziki muayenenin tamamlayıcı unsuru olduğu, ancak sürenin 15-20 dakika olmasının usule aykırı bulunduğu, vajinal muayeneyi gerektirecek bir endikasyon olmadığı belirtildi. Raporda yine şikayetçi D.D.’de vajinal muayeneyi gerektirecek bir endikasyon olmadığı, tıbbi muayene usul ve bilimsel verilere uygun olmadığı, diğer şikayetçilere de rektal muayenenin hastalığın teşhisi için uygun olduğu, ancak vajinal muayene için herhangi bir endikasyon olmadığı kaydedildi.

‘Cinsel saldırı eyleminin gerçekleştiği anlaşıldı’

Ahmet Taner Cantimur’un 153 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilen iddianamede şu ifadelere yer verildi:

“Alınan ifadeler müştekilerin birbirlerini doğrulayan ve birbiri ile örtüşen beyanları, bu beyanları destekleyen tanık beyanları, bilgi alma tutanakları, uzmanlık raporu birlikte değerlendirildiğinde; şikayetçilerin genelde mide ve bağırsak rahatsızlığı sebebiyle Kepez Devlet Hastanesi’ne gittikleri, orada uzman olan şüpheli tarafından muayene edildikleri, şüphelinin şikayetçilere yönelik rektal muayenesinin müştekilerin rahatsızlıklarının tespiti açısından tıbbi verilere uygun olduğu, ancak şüphelinin pek çok hastasına vajinal muayene yaptığı, şikayetçiler D.D., F.D., F.K. ve T.A.’ya yönelik nitelikli cinsel saldırı eyleminde bulunduğu, bu eylemi şikayetçi T.A.’ya yönelik birden fazla yaptığı, şikayetçiler D.B., N.S. ve S.U.’ya yönelik cinsel saldırı eylemini gerçekleştirdiği anlaşılmıştır.”

Suçlamaları reddetti

Şüpheli Ahmet Taner Cantimur ifadesinde suçlamaları reddetti. Cantimur hastanede bu dalda tek uzman olduğunu, gelen kadın hastaları paravanın arkasında muayene odasında yalnız muayene ettiğini, kendisine kimsenin refakat etmediğini, mide ve bağırsak rahatsızlığı olan hastaların muayenesini işin doğası gereği elle anal yoldan yaptığını, bazen ilerlemiş kanser vakalarını bu şekilde tespit edebildiğini, bu muayene şeklini işin doğası gereği yaptığını, şikayetçilere cinsel saldırıda bulunmadığını ileri sürdü. Ahmet Taner Cantimur’un yargılanmasına ileriki günlerde başlanacak.

Tecavüz makinesi: Üvey kızından komşusuna, Türkiye’den Avustralya'ya birçok kadına tecavüz etmiş, '11 çocuğu var'Tecavüz makinesi: Üvey kızından komşusuna, Türkiye’den Avustralya’ya birçok kadına tecavüz etmiş, ’11 çocuğu var’

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.