Gazeteci Merdan Yanardağ’a ‘Öcalan’ gözaltısı

Tele1 TV Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ hakkında canlı yayında PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan için söylediği sözler nedeniyle resen soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Yanardağ, televizyon binasına gelen polis ekiplerince gözaltına alındı.

Gündem 26 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Tele1 TV Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun Öcalan hakkında söylediği sözleri yayınına taşıdı.

Yanardağ, terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ı Ak Parti’nin yerel seçim için kullanacağını öne sürdü.

Canlı yayında açıklamalarda bulunan Yanardağ, Öcalan’ın avukatlarıyla dahil kimseyle görüştürülmediğini söyledi.

“Abdullah Öcalan’a uygulanan tecritin hukukta hiçbir yeri yoktur” diyen Yanardağ “Abdullah Öcalan hafife alınacak biri değil. Cezaevinde okumaktan filozof oldu. Son derece zeki biri” dedi.

RTÜK harekete geçti

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin, Yanardağ’ın açıklamalarının ardından Tele1 hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu. Şahin, “Binlerce kişinin katili terörist başını öven Merdan Yanardağ denilen şahsın açıklamaları üzerine Tele 1 hakkında gerekli inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” diye konuştu.

İYİ Parti tartışmaya katıldı

İYİ Parti Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Prof.Dr.Kürşad Zorlu, Yanardağ’ın sözlerinin ardından sosyal medya hesabından kanalın hiçbir yayınına katılmayacağını duyurdu.

Zorlu, “TELE1 televizyonunda yayınlanan bir programda Teröristbaşı Öcalan’a tecritin kaldırılması yönünde yapılan değerlendirmeler sebebiyle İYİ Parti Sözcüsü olarak söz konusu kanalın hiçbir yayın davetine icabet etmeyeceğimi kamuoyuna saygılarımla arz ederim.” dedi.

Zorlu’nun tweetini alıntılayan Yanardağ ise, “Sizi davet eden yok zaten.. Nereden çıkardınız? AKP’li düşkün M. Ali Çelebi’nin montaj videosuna inanıp ikna olduğunuza göre, sizinle işimiz olmaz. Siz AKP iktidarına, Cumhuriyet düşmanlarına koltuk değneği olmayı sürdürün. Siyasetteki çapınızı da gördük. Yolunuz açık olsun.” diyerek yanıt verdi.

Yanardağ, ‘montaj’ dedi

Gazeteci Merdan Yanardağ sosyal medyada hızla yayılan ve birçok kişi tarafından tepkiyle karşılanan sözlerine açıklık getirdi. Videonun montaj olduğunu ve Mehmet Ali Çelebi tarafından hazırlandığını iddia eden Yanardağ, “Düşkün M.Ali Çelebi, AKP’nin Öcalan ile başlatmak istediği yeni çözüm sürecini (Ensarioğlu’nun açıklamalarına bakın) eleştirdiğim programdan, kesip biçerek hazırladığı video ile muhabirlik yapıp, partisine yaranmaya çalışmış. Troller de üzerine atlamış. Hadi oradan motajcılar.” dedi.

Twitter hesabından açıklama yapan Yanardağ yarın programda açıklama yapacağını belirterek şunları söyledi:

“Kılıçdaroğlu kazanırsa Apo’ya af çıkaracak” şeklindeki AKP iftirası ve kara propagandası ile milletvekili Galip Ensarioğlu’nun Çözüm Sürecinde Öcalan’ı öven açıklamasını eleştirdiğim programdan, cımbızlayarak alınan kısımlar üzerinden “linç” yapılmaya çalışılıyor. Aklaksızsınız!

AKP milletvekili Ensarioğlu’nun sözlerine ilişkin eleştiri ve ironiyi bile anlayacak kapasiteniz yok. Sizin aklınız bizim yurtseverliğimizi almaz. Ergemekon davasında birlikte yargılandığımız M. Ali Çeleb’nin montajcı muhabirliği ise çok trajik. Yazık. Hadi başka kapıya.”

Soruşturma başlatıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Merdan Yanardağ hakkında resen soruşturma başlattı.

Başsavcılıktan yapılan açıklama şöyle:

“Tele1 isimli televizyon kanalında 25 Haziran 2023 tarihinde yayınlanan bir program sırasında Merdan Yanardağ isimli şahsın PKK/KCK Silahlı Terör Örgütü sözde lideri hakkında yapmış olduğu açıklamalar nedeniyle 5271 sayılı CMK’nın 160/1 maddesi uyarınca 5237 sayılı TCK’nın 215/1 maddesinde düzenlenen Suçu ve Suçluyu Övme suçu ile 3713 sayılı TMK’nın 7/2 maddesinde düzenlenen Terör Örgütü Propagandası Yapmak suçlarından re’sen soruşturma başlatılmıştır.”

RTÜK seçim sonrası cezalarında bonkör davrandı!RTÜK seçim sonrası cezalarında bonkör davrandı!

‘Tele1’e operasyon’

Merdan Yanardağ, bugün ise canlı yayında kendisini, “Tele1’e operasyon yapılıyor” diyerek savundu. Yanardağ şunları söyledi:

“TELE1’e yönelik bir operasyon var. Dün geceden başlayan, benim adım üzerinden gerçekleştirilen bir kumpas operasyonu. Güya terör örgütünü ve suç olan fiili övmüşüm, iddia bu. Bizim bir yayınımız üzerine tamamen kurgu, montaj ve iftira üzerine inşa edilmiş bir suçlama kampanyası var.

Ben hiçbir terör örgütünü övmedim, hiçbir terör örgütü liderini de övmedim. Böyle bir kastım da niyetim de yok. O programda AKP milletvekili Galip Ensarioğlu’nun yeni bir çözüm süreci başlatma ve kendi iktidar alanları daralmış olan AKP’ye yeni bir alan açma çabası olduğunu dile getirdim. 6 gün önce dört soru 4 yanıt programda benim sorulara verdiğim yanıtlardan biri de Ensarioğlu’nun çıkışıydı.

Gündemdeki bu konu üzerine ben de yorumlarımı ortaya koydum Esas olarak neyi söyledim; bir AKP’nin yeni bir çözüm süreci başlatmak istediğini, Apo’ya bir af hazırlığı içinde olduğunu fakat Öcalan tecritte olduğu için bizim yürüyen pazarlığı bilmediğimizi, demokratik ülkelerde infaz yasalarında bu tip katı tecritlerin uygulanmadığını belirten bir değerlendirme yaptım. Ve esas olarak AKP’nin yeni dönemde hem bir af hazırlığı hem de Abdullah Öcalan üzerinden Türkiye’de siyaseti düzenleme girişimini eleştirdim. Bir daha altını çiziyorum; ben yurtsever ve sosyalist bir gazeteciyim. Hiçbir terör eylemini savunmayacağım gibi övmem de mümkün değildir. Övme yok, tam tersi AKP’nin övgülerine ilişkin ironik bir eleştiri var, göreceksiniz.
Geçen hafta salı günü yani 6 gün önce 4 Soru 4 Yanıt programında yaptığım değerlendirme 6 gün sonra bulunuyor. TELE1’e, bana ve bizim üzerimizden Türkiye’nin demokratik kamuoyuna ve güçlerine yönelik bir saldırı ve kumpasa dönüştürülmeye çalışılıyor.”

Gözaltına alındı

Başlatılan soruşturma kapsamında Merdan Yanardağ, bugün, Tele 1’e gelen polislerce gözaltına alındı. Polislerin, Yanardağ’ı gözaltına almak için canlı yayının bitmesini beklediği belirtildi.

TGC’den açıklama

Yanardağ’ın gözaltına alınması çok sayıda tepki gelirken, bir tepki de Gazeteciler Cemiyeti’nden geldi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun yayınladığı mesajda şu ifadeleri kullanıldı:

“Her seçim döneminden sonra iktidar, toplumun tüm kesimlerini kucaklayacağına, özgürlükleri çoğaltacağına dair mesajlar verir. 6 Haziran 2023 tarihinde de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, ‘İki kelimeye çok dikkat edin. Biz bu iki kelimenin, iki kavramın uygulayıcısı olacağız; bir istikrar, iki güven. İstikrar ve güvenle biz Türkiye Yüzyılı’nı inşa edeceğiz’ demişti. Ancak 26 Haziran 2023 Pazartesi günü üyemiz Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla gözaltına alınmıştır. İstikrar ve güven dediğimiz kavramlar ancak basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün sağlanması, haberin serbest dolaşım ve gazetecilerin görevlerini yapmasıyla mümkündür.

Meslektaşımız Merdan Yanardağ, Abdullah Öcalan ile ilgili yaptığı değerlendirmenin gerekçesini paylaşmıştır. Meslektaşımız ifade özgürlüğü hakkını kullanmıştır. Açıklamaları şiddete çağrı içermemektedir. Merdan Yanardağ’ın ifade vermek için davet edilmesi yerine gözaltına alınması ciddi bir sorundur. Bir an önce meslektaşımızın serbest bırakılmasını istiyoruz.”

 

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.