Devlet burs vereceğine ‘iş’ verdi, tıp öğrencisi iki genç kendi üniversitelerinde temizlikçi oldu

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyan iki genç, KPSS sınavına girerek aldıkları puanla üniversitelerinin hastane bölümüne destek personeli olarak atandı. Artık okudukları fakülteyi temizliyorlar.

Gündem 1 Kasım 2023
Bu haber 8 ay önce yayınlandı

Diyarbakır’da yaşayan Ahmet Selçuk Maral (21) ve Mehmet Caner Bahçivancı (21), 2 yıl önce Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı. Üniversitede okumak için maddi imkanları yetersiz olduğu için iki genç ayrıca devletin açtığı KPSS sınavına da girdi. KPSS’de Maral 85, Bahçivancı ise 83 puan alarak hastanenin destek personel alımına başvurdu. Atanan Maral ve Bahçivancı, hem tıp fakültesinde öğrenim görüyor hem de hastanede temizlik görevlisi olarak çalışıyor. Tabii 8 saatlik mesai zorunluğunun bu iki gencin eğitimini ne derece olumsuz etkileyeceği bilinmiyor. İki genç iş bulup maaş aldıkları için çok sevinçli ama dünyanın başka yerlerinde devlet böyle öğrencilerine burs veriyor, çok uzun mesailer yapmalarını gerektiren işler değil.

‘Kendimizle gurur duyuyoruz’

Çevredekilerin kendileriyle iftihar ettiğini belirten öğrencilerden Mehmet Caner Bahçivancı, “Dicle Üniversitesi 2’nci sınıf tıp fakültesi öğrencisiyim. Geçen yıl KPSS sınavına girmiştik. Dicle Üniversitesi Hastanelerinde ana hastane binasında temizlik personeli olarak çalışıyorum. Hem okuyup hem de ailemize destek olmaktan dolayı mutluyuz ve gururluyuz. Çevremiz bizimle iftihar ediyor. Üniversite sınavına hazırlanırken aynı zamanda KPSS sınavını beraber yürütüyordum. Üniversite sınavında sayısal alanda yerleşmede 14 bin 709’uncu oldum. Ayrıca KPSS sınavına girdik. Yerleşme puanım 83 olarak açıklandı. Üniversitenin alımı vardı. Arkadaşımla başvurduk ve alındık. 2023 Haziran ayından beridir burada hem çalışıyoruz hem de sabahları derslerimize giriyoruz. Kendimizle gurur duyuyoruz. Bu işten memnunuz” diye konuştu.

‘Zor olur’ uyarılarına rağmen…

Öğrencilerden Ahmet Selçuk Maral da yaptığı işten gurur duyduğunu belirterek, “Dicle Üniversitesi 2’nci sınıf tıp fakültesi öğrencisiyim aynı zamanda Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde ana hastane binasında temizlik personeli olarak çalışıyorum. Yaptığım işten gurur duyuyorum. Bazı arkadaşlarımız bize, ‘hem iş hem de okul zor olur’ dediler. Üniversitenin yapılan personel alımına başvurduk ve alındık. Hem üniversite sınavına hem de KPSS sınavına çalışmayı birlikte sürdürdüm. KPSS’de 85 puan alarak buraya yerleştim. Bize destek veren herkese çok teşekkür ederiz” dedi.

Tıp öğrencisi odasında ölü bulundu: Hacettepe ayaktaTıp öğrencisi odasında ölü bulundu: Hacettepe ayakta

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.